Koronavirüs salgını Aralık 2019’dan beri dünyanın korkulu rüyası oldu. Çin’in Wuhan kentinden yayılan hastalık, ülkeden ülkeye atlayarak tüm insanlığı etkisi altına aldı.
Science dergisindeki bir araştırmanın sonuçlarına göre, hasta sıfır olarak adlandırılan, bilinen ilk koronavirüs hastası, Wuhan`daki hayvan pazarında çalışan bir kadın işçiydi. Vakanın tarihi ise 11 Aralık 2019 olarak belirlendi.
Dünya geneline yayılan COVID-19 salgınının Türkiye`deki ilk tespit edilen vakası Sağlık Bakanlığı tarafından 11 Mart 2020 tarihinde açıklandı. Ülkedeki virüse bağlı ilk ölümün tarihi de 15 Mart 2020 oldu.
İlk vakanın ardından hızla yayılan hastalığın kontrolünü sağlamak için şehirlerde Pandemi Kurulları oluşturuldu. İl Hıfzıssıhha Kurulunca alınan gerekli koronavirüs tedbir kararları, Valilikler tarafından açıklanmaya başladı.
Henüz aşının bulunmadığı dönemde, koronavirüse karşı uygulanan maske, mesafe ve hijyen tedbirleri en büyük silahtı.
Uzmanlar, hastalıkla teması en aza indirmek için el hijyenine, insanlar arası en az 1 metre mesafe ile ağız ve burunu kapatan cerrahi maskelerin kullanılmasına dikkat çekiyordu.
Vaka sayılarının ülke genelinde artmasıyla tedbirler bölgesel olarak artırıldı. Mayıs 2020 itibarıyla da maske takmak il il zorunlu olmaya başladı.
Bazı şehirlerde tüm alanlarda bazı illerde ise alışveriş merkezi, market, restoran, kafe ve kuaför gibi insanların toplu halde bulunduğu iş yerlerinde zorunlu hale getirildi.
17 Haziran’a gelindiğinde maske zorunluluğunun olduğu iller şu şekildeydi: Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Denizli, Düzce, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Siirt, Sivas, Şırnak, Tunceli, Uşak, Zonguldak, Diyarbakır, Erzurum, Kayseri, Rize, Şanlıurfa, Bitlis, Yalova.
İstanbul, Ankara ve Bursa gibi büyük şehirlerde 17 Haziran 2020’de tüm alanlarda maske takmak zorunlu oldu.
8 Eylül 2020’de ise Koronavirüs Bilim Kurulu`nun tavsiye kararı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “COVID-19 Tedbirleri” konulu ek genelgede maske için bir adım daha atıldı.
Karara göre, ülke genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlara istisnasız maske takma zorunluluğu getirildi.
Yaklaşık 2 senedir maske takmak zorunluydu. 2 Mart`ta yapılan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açık havada maske zorunluluğu kalktı. Kapalı alanlarda ise havalandırmasız ve mesafesiz alanlarda kullanılmasına karar verildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Nisan`da yapılan toplantı sonrası, kapalı mekanlarda maske kullanma zorunluluğunun kaldırıldığını, maskenin sadece toplu taşıma araçları ve sağlık kuruluşlarında kullanılacağını açıklamıştı.
Vaka sayılarının 1000`in altına düşmesi ise yeni bir döneme kapı araladı.
3 gün üst üste 1000’in altında vaka sayısı görülürse toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu kaldırılacak.
2 gündür binin altında seyreden vaka sayısı bugün de 1000`in altında olursa toplu taşımada maske zorunluluğu kalkacak.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz