İstanbul`un birçok kıyısında beyaz bir tabaka halinde biriken salyalar, deniz tabanında ve açıklarda da yoğunlaştı.
Kirlilik ve kokunun yanı sıra su altı avcılığı da durumdan kötü etkileniyor.
Avcılığımız yüzde 60-70 oranında düştü
"Avcılığımız yüzde 60-70 oranında düştü"
Profesyonel salyangoz avcılığı yapan Volkan Yelkenkaya, "Avcılığımız yüzde 60-70 oranında düştü. Ben daha çok tekne üzerinde olduğumdan, dalgıç arkadaşlarımız bu durumun deniz canlılarını olumsuz yönde etkilediğini ifade ediyor" dedi.
Bu sene biraz fazla olmuş
"Bu sene biraz fazla olmuş"
Gemi personeli Burak Yenilmez de Bostancı İskelesi`ndeki görüntünün rahatsız edici olduğunu, "Bu sene biraz fazla olmuş. Fazla olduğu için buna bir önlem almaları lazım. Bir gelen giden yok buraya, biraz sıkıntılı yani. Temizlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Görüntü kötü. Herkes de soruyor. Yolcular, vatandaşlar, sürekli bilgi almak istiyorlar bizden" diye konuştu.
İBB açıklama yaptı
İBB açıklama yaptı
İstanbul Büyükşehir Belediyesinden (İBB) yapılan açıklamada ise müsilajın alglerin aşırı üremesi sonucunda gerçekleşen mevsimsel biyolojik süreç olduğu belirtildi.
En fazla 1-2 ay içerisinde ortadan kalkacaktır
"En fazla 1-2 ay içerisinde ortadan kalkacaktır"
Marmara Denizi gibi kapalı yerlerde müsilajın daha kolay meydana gelebildiği aktarılan açıklamada, "Akıntı sistemleri, sıcaklık, tuz oranı gibi birçok ayrı koşul deniz salyası oluşumunda etkili olabilmektedir. Müsilaj olayı çok uzun sürmeyecek bir doğa olayı olup, en fazla 1-2 ay içerisinde deniz suyunun tamamen ısınması ve mevsim sıcaklığının normal değerlere ulaşması ile ortadan kalkabilecek bir süreçtir" denildi.
Açıklamaya göre, Deniz Hizmetleri Müdürlüğü tarafından müsilaj tabakasından numuneler alındı.
Belediyeden yapılan açıklamada, "Çıkan raporda, numunelerin içeriğinde hidrokarbon türevli atık olmadığı görülmekle birlikte yaşanan bu sürecin herhangi bir kirlilik olmadığı anlaşılmıştır" değerlendirmesi yer aldı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz