Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığıyla yaptıkları çalışmayla Geç Antik ve Ortaçağ`a ait kilise ve manastırların UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi`ne girdiğini söyledi.
Midyat`ın diller ve dinler kenti olduğunu, kadim bir şehir kimliği taşıdığını ifade eden Şahin, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi`ne alınan inanç merkezlerinin il ve ilçe turizmine büyük katkısının olacağını açıkladı.
Şahin, Mardin`in aynı zamanda turizm ile adından söz ettiren bir kent olduğuna işaret ederek, inanç ve kültür turizmi ile kentin bölge turizmine de katkı sağladığını söyledi.
"Hükümetten çok büyük destek almaktayız. Salgından sonra buraya büyük bir turist akını olacağına inanıyoruz. Bölgenin kalkınması ve refahı için kültür ve inanç turizmini geliştirmemiz lazım." diyen Şahin, bu konuda çalışmaların devam edeceğini ifade etti.
Kentte en büyük beklenti Dünya Mirası Geçici Listesi`ne eklenen Mor Sobo Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi (Yoldath Aloho), Deyrulzafaran Manastırı, Mor Gabriel Manastırı, Mor Abai Manastırı, Mor Loozor Manastırı, Mor Yakup Manastırı, Mor Quryaqos Kilisesi ve Mor Azozo Kilisesi`nin daimi listeye de kabul edilmesi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz