Sivas`tan doğup Karadeniz`e dökülen Kızılırmak ile Hafik ilçesinde sulama amaçlı kullanılan Pusat-Özen Barajı ve il merkezinin su ihtiyacını karşılayan 4 Eylül Barajı`nda mevsimsel kuraklığın etkisiyle sular önemli oranda çekildi.
Kesik Köprü ve Eğri Köprü kesimlerinde sular azaldı
Kesik Köprü ve Eğri Köprü kesimlerinde sular azaldı
İmranlı ilçesindeki Kızıldağ`ın güney yamaçlarından doğup Bafra Burnu`ndan Karadeniz`e dökülen, Türkiye`nin en uzun nehri Kızılırmak`ın tarihi Kesik Köprü ve Eğri Köprü kesimlerinde suyun azlığı dikkati çekiyor.
Su seviyesinin önemli oranda düştüğü Kızılırmak`ta bazı kısımlar adeta dereyi andırıyor.
Devlet Su İşleri tarafından 2009`da Hafik ilçe merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Pusat Deresi ve Madenköy Çayı üzerine sulama amaçlı yapılan Pusat-Özen Barajı`nda da su seviyesinin düştüğü görüldü.
Pusat köyünün baraj altında kalan eski yerleşim yerindeki cami minaresi, araziler ve bazı ev kalıntıları da su seviyesinin düşmesiyle ortaya çıktı.
Sivas`ın içme suyu ihtiyacını karşılayan 4 Eylül Barajı`ndaki su seviyesinin düşüklüğü de mevsimsel kuraklığı gözler önüne seriyor.
Sivas`ta çevre sorunları ve eğitimi ile ilgili araştırmaları bulunan Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Taner Çifçi, kuraklığın en önemli sebepleri arasında insanın doğaya müdahalesinin gösterilebileceğini söyledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz