Konya Ovası`nda üretim sezonunda ekim-mart döneminde düşen yağış miktarı, uzun yıllar ortalamasının altında kaldı. Bu dönem yağışın en az düştüğü bölgelerden olan İç Anadolu`da hububatın gelişiminde önemli olan nisan-mayıs dönemi de kurak geçti.
Yağışların düzensizliği nedeniyle ovada gelişimini tamamlamayan, önceki yıl da ekimin yapıldığı bazı sahalar, hasat bekletilmeden hayvanlara açıldı.
Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Murat Akbulut, bu yılki üretim sezonunun kurak başladığını anımsattı.
Şubat-martta düşen yağmurlarla umutlandıklarını anlatan Akbulut, bitkinin gelişim sürecinde en çok ihtiyaç duyulan nisan-mayıs döneminde yağış alamadıklarını söyledi. Akbulut, kuraklığın etkisini ciddi anlamda gösterdiğine işaret etti.
Murat Akbulut: Konya`da 2,2 milyon hektarlık alanın 1,6 milyon hektarı kıraç alan. 600 bin hektar alanda ise sulu tarım yapılıyor. Nadasları çıkardığımızda 1 milyon hektarlık alanda hububat üretimimiz var. Ülke hububat üretiminin yüzde 10`u Konya`dan karşılanıyor. Bu yıl bu rakamı yakalamamız zor görünüyor. Ülke genelinde 50`ye yakın kuraklık afeti yaşayan illerin başında Konya geliyor.
Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik ise yağış dönemindeki kaymalara bağlı olarak ilin hububat üretiminde rekolte kaybı yaşandığını anlattı.
Ovada nisan-mayıs döneminde düşmesi beklenen yağışın geç geldiğini anlatan Çevik, "Son dönemde gelen ve baharlık ekimlere faydası olan bu yağışlar, hububata yaramadı. Bitki gelişiminde nisan-mayıs yağışları önemli, bu dönemi kurak geçirdik. Bundan dolayı buğday ve arpada rekolte kaybı yaşanıyor. Ülkede geçen yıl 20 milyon ton olan rekoltenin 16,5-17,5 milyon ton civarında olacağını düşünüyorum" dedi.
Çevik, borsaya günlük 8 bin ton civarında ürün geldiğine dikkat çekerek, "Çiftçinin ürünü, devletin açıkladığının üzerinde fiyatlanıyor. Buğday 2,550-2,950 lira, arpa ise 2,300-2,450 lira arasında işlem görüyor. Kaliteli malın değeri yukarılara çıkıyor. Rekoltede kayıp yaşayan üreticimiz, fiyatların düzeyiyle biraz rahatladı. Çiftçimiz fiyatlardan memnun" şeklinde konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz