Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen `Kırsal Kalkınmada Uzman Eller` projesi kapsamında İzmir, Mardin, Düzce ve Amasya pilot iller olarak seçildi. Kırsal bölgedeki personeli destekleyen projeye başvuru yapan İzmirli su ürünleri mühendisi Cihat Hamarat’ın bu projeyle hayalleri gerçek oldu.
Geçen yıl ocak ayında Akdeniz midyesi yetiştiriciliği tesisi kurmak için başvuru yapan Hamarat, 100 bin TL`lik hibe desteği aldı. Urla ilçesinde Balıklıova Limanı`na yaklaşık 1 deniz mili mesafede 29 ton kapasiteli bir üretim tesisi kuran Hamarat, `mooring sistemi` adı verilen yöntemle yavru midyelerin halatlara tutunmasını sağladı.
Geçen yıl ocak ayında projeye başvurduğunu anlatan Hamarat, sektörde 10 yıllık tecrübesi olduğunu bu iş için ciddi emek verdiğini söyledi.
Çiftliğin yaklaşık 4 ay önce tamamlandığını söyleyen Hamarat, "Anaçlardan alınan midye yavruları, halatlara yeni tutundu. Midye üretimi gözlem gerektiren bir üretim olduğu için su altı dalışları yaparak ürünleri kontrol ediyorum. Okuduğum bölüm itibarıyla eğitim aldığım için günlük kontrol, seyreltme, ekim ve hasat işlemlerini su altında gerçekleştiriyorum. 1 yılın sonunda kapasitemize ulaşmayı hedefliyoruz"dedi.
Hamarat, "Midye, uygun ortamı sağladığınızda yani yavruların tutunup büyümesine zemin hazırladığınızda doğada büyüyen bir çift kabuklu türüdür. Ülkemizde oldukça severek tüketiliyor. İzmir`de üretilen işlenmiş midyeler İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi`ne kadar gönderiliyor. Midye değerli bir besin kaynağıdır ve yüksek miktarda protein, magnezyum, selenyum ve çinko içerir. Güvenli üretildiği takdirde kesinlikle kullanımının tavsiye edileceği bir besin maddesidir" ifadelerini kullandı.
Proje sayesinde hayallerinin gerçek olduğunu anlatan Hamarat bundan sonraki hedefinin istiridye, deniz tarağı gibi türlerin yetiştiriciliğini yapmak olduğunu söyledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz