10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde bir araya gelen kadın dernekleri üyeleri ile vatandaşlar, önlerinde kağnı, ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı`na kadar yürüdü.
Kadın dernekleri üyeleriyle siyasi partilerin kadın kolları temsilcileri, mitingin 102. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk ve Şerife Bacı anıtlarına çelenk bıraktı.
“Kadınlar savaşta geride kalanlara direk oldu”
“Kadınlar savaşta geride kalanlara direk oldu”
10 Aralık Kadın Platformu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ayten Kızıltan, ülkenin kuruluş yıllarında zor bir durumun içinde olduğunu hatırlattı.
Mondros Mütarekesi`ne göre ülkenin yer yer işgal edildiğini anlatan Kızıltan, "Masum insanlarımız öldürülmüş, evleri barkları yakılıp yıkılmıştır. Anadolu insanı ya düşman boyunduruğuna razı olacaktı ya da mücadele edecekti. Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919`da Samsun`a ayak basmış ve o andan itibaren Milli Mücadele başlatmıştır. Müdafaa-i Hukuk Kadınlar Cemiyeti, konferanslar, müsamereler, sergiler açarak askere gidecekleri heveslendirdi. Kadınlar savaşta geride kalanlara direk oldu" dedi.
Türk kadınının sorumluluğunun çok daha fazla olduğu tartışılmaz
"Türk kadınının sorumluluğunun çok daha fazla olduğu tartışılmaz"
Kızıltan, yurdun işgalini protesto etmek ve Atatürk`ün başlattığı Milli Mücadele`ye destek vermek amacıyla 10 Aralık`ta Kastamonulu kadınların tek yürek olduğunu anlattı: "Kastamonu`da 3 bine yakın kadın, Kız Öğretmen Okulu bahçesinde toplandı. 102 yıl önce ülkenin o günkü koşullarına rağmen Türk kadınının gösterdiği özveri, vatanseverlik, cesaret ve kararlılığın boyutunu göz önüne alırsak, bugünün koşullarında Türk kadınının sorumluluğunun çok daha fazla olduğu tartışılmaz.”
Ulu Önder Atatürk`ün çizdiği yolda, koyduğu ilkelerden sapmadan yürümek zorunda olduklarına değinen Kızıltan, ülkenin kadınlarının çağın gerekliliği olarak ekonomik ve politik platformda yaşamı eşit koşullarda paylaşması gerektiğini vurguladı.
Kızıltan, daha sonra 102 yıl önce Cemiyet Başkanı Zekiye Hanım tarafından ABD Başkanı ve Fransa Cumhurbaşkanı`nın eşleri ile İngiltere ve İtalya kraliçelerine çekilen telgrafları okudu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz