Fatih Belediyesi, UNESCO Dünya Miras Listesi`ne alınan kara surlarının bir bölümüne komşu olarak projelendirilen Kara Surları Millet Bahçesi için bölgede çalışmalarına hız verdi.
Proje kapsamında 200 milyon liradan fazla istimlak bedeli ödenerek sur bölgesinde kalan yüzlerce konut ve yapının mülkiyet sorunu çözüldü.
Proje ile tarihi yarımada kara surları ve çevresinin tarihi, kültürel kimliğinin ön plana çıkarılıp oldukça geniş bir yeşil alan donatılacak.
Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, kara surlarının UNESCO Dünya Miras Listesi`nde olduğunu hatırlattı.
110 çeşit endemik bitkinin ekileceği bir bahçe oluşturulacak
"110 çeşit endemik bitkinin ekileceği bir bahçe oluşturulacak"
Millet bahçesinin birinci etabı için inşa çalışmalarının başladığını anlatan Turan, "Yaz aylarında millet bahçesinin birinci etabını tamamlayacağız. Geçmişte gecekonduların olduğu bu sıhhi olmayan alanları insanlar park olarak kullanacak. Yıkılan bütün alanların tamamına asla ve kata bir yapı yapılmayacak. Tamamı yeşil alan olarak kullanılacak yerler. Topkapı`dan başlayarak Millet Caddesi`nin üzerinden de bir yaya köprüsüyle yine karşı tarafa geçilecek. Topkapı`yla Mevlanakapı arasından Millet Caddesi gibi bir geniş cadde geçiyordu. Dolayısıyla iki yakındaki insanların birbirbirine ulaşımı yoktu. Şimdi bu park vesilesiyle Topkapı-Mevlanakapı arası sur bandı boyunca kesintisiz işleyecek bir millet bahçesi olacak. Yine sur bandı içerisinde yürüyüş, bisiklet yolları, sportif alanlar olacak. Yine engelli oyun grubu gibi belli aktivasyon alanları olacak" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz