Start Trek`te Kaptan Kirk karakteriyle dünyaca ünlenen Kanada asıllı oyuncu William Shatner, bugün Teksas`tan gerçekleştirilen fırlatmada diğer 3 kişiyle uzay sınırına kısa bir yolculuk gerçekleştiren davetliler arasında yer aldı.
New Shepard roketi, Texas`ın Van Horn bölgesinden fırlatıldı.
Uçuşta mürettebat, dünyanın 100 kilometre üzerinde bulunan ve en yaygınca bilinen uzay sınırı olan Karman Hattı`nın hemen ötesine çıktı.
Jeff Bezos`un hayranı olduğu 90 yaşındaki oyuncu, Mission NS-18 isimli seferle, uzay yolculuğu yapan en yaşlı insan ve sinema oyuncusu oldu.
Texas`ın Van Horn bölgesinden gerçekleştirilen fırlatmayla 11 dakika süren seyahatte 106 kilometre yüksekliğe çıkan uzay aracı aynı bölgenin yakınındaki çöle paraşütle başarılı iniş gerçekleştirdi.
12 Ekim`de yapılması planlanan uçuş, kuvvetli rüzgarlar nedeniyle 13 Ekim`e ertelenmişti.
Kaptan Kirk`ün uzay heyecanı
Kaptan Kirk`ün uzay heyecanı
Film stüdyolarında uzaydaki düşmanları alt eden Shatner heyecanını "Uzun zamandır uzay hakkında bir şeylerden haberdarım. Şimdi kendi gözlerimle şahit olma fırsatı buluyorum. Ne harika bir şey" sözleriyle dile getirdi.
Blue Origin, misyon ve uçuş operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı Audrey Powers ve eski bir NASA mühendisi ve bir yazılım şirketinin kurucu ortağının da uçuşta yer alacağını duyurdu.
Shatner 2013`te Richard Branson`ın Virgin Galactic şirketiyle uzaya çıkma teklifini kendisinden para istemesi nedeniyle geri çevirmişti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz