Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde kayıt altındaki 120 bin dönüm bağda kış gelmesine rağmen hasat sürüyor.
Kış mevsimiyle beraber erken saatlerde bağlara giren işçiler, asmaların üzerine örtülen kanaviçelerin altındaki son üzümleri topluyor.
Özenle kasalara yerleştirilerek kamyonlara yüklenip işletmelere gönderilen üzümler, sofralarda tüketilmek üzere soğuk hava depolarına konuluyor.
Rusya, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihraç edilen üzümlerin, bir kısmı İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere gönderiliyor.
Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, yılın son üzümlerini hasat ettiklerini, kış soğuklarına rağmen hasat heyecanının bitmediğini söyledi.
“Bu örtülerin altında yoğun emek ve gerçek alın teri var”
“Bu örtülerin altında yoğun emek ve gerçek alın teri var”
Üreticinin 20 Aralık`a kadar bağından ayrılmayacağını vurgulayan Ülgen, üzümleri kışa kadar bekletebilmenin arkasında yoğun bir emek olduğuna işaret etti.
Ülgen, bağların hazırlığının Mart ayında budamayla başladığını ama örtü altına alma işleminin Temmuz’da yapıldığını anlattı: "Biz ürünümüzü pahalıya satmak için değil malımızı korumak için örtüyoruz. Örtü olmazsa bu ürün dalında durmaz. Bu örtülerin altında yoğun emek ve gerçek alın teri var. Sarıgöl`de 120 bin dönüm kayıtlı bağ var, bunun en az 90 bin dönümü örtü altında.”
Ülgen, bir dönüm bağa 700 metre kanaviçe örtü kullandıklarını vurguladı, “İlçemizde toplamda 63 milyon metre örtü kullanılıyor. Bu örtüler, 2 ya da 3 yıl kullanılabiliyor, eskiyor, yıpranıyor, yenilenmesi gerekiyor. Onun için bu örtü yatırımının devlet tarafından desteklenmesini istiyoruz."
Yılda ortalama 450 bin ton yaş üzüm üretilen ilçede bu yıl dolu ve iklimsel etkiler nedeniyle rekolte kaybı olduğuna değinen Ülgen, sezonu 250 bin ton civarında bir üretimle kapatmayı beklediklerini söyledi.
Vatandaşımız yeri geliyor bağlarla çocuklarından fazla ilgileniyor
"Vatandaşımız yeri geliyor bağlarla çocuklarından fazla ilgileniyor"
Örtü altında hasat yapan üreticilerden Baharlar Mahallesi Muhtarı Ahmet Karabaş, Sarıgöllü üreticilerin bağlarına çok önem verdiğinin altını çizdi, "Vatandaşımız yeri geliyor bağlarla çocuklarından fazla ilgileniyor. Hasta oluyor, doktora gitmiyor, önce bağının işini yapıyor" dedi.
Karabaş, örtü altına almanın üzümü koruma amaçlı olduğunu, üreticinin pazara kontrollü olarak ürün arz etmesiyle ani fiyat düşüşlerinin de önüne geçildiğini söyledi.
Ağustos’taki hasat döneminde toptan kilogramı 3,5 liradan satılan yaş üzümün Ekim ayında 4 ila 4,5 liradan alıcı bulduğunu anlatan Karabaş, Aralık ayında bunun 6-7 lira bandına çıktığını vurguladı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz