Eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Topbaş`ın, 16 Kasım`dan bu yana özel bir hastanede tedavisi sürüyordu.
Topbaş, 8 Ocak 1945`te Artvin`de doğdu. Topbaş, 1972`te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden, 1974`te de Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun oldu.
Bir süre serbest mimar olarak çalışan Topbaş, Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.
Topbaş, 40 yılı aşkın siyasi hayatında,1994-1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın danışmanlığını yaptı.
Danışmanlığı süresince, Büyükşehir Belediyesine bağlı olan saray, kasır ve tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına katkı sağlayan Topbaş, 1999`da Fazilet Partisi`nden Beyoğlu Belediye Başkanlığına seçildi ve Beyoğlu`nda kapsamlı bir dönüşümü hedefleyen "Güzel Beyoğlu Projesi"ni geliştirerek uygulamaya koydu.
Kadir Topbaş, 2004`te Adalet ve Kalkınma Partisinden (AK Parti) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi.
Aynı yıl Marmara Belediyeler Birliği Meclisi tarafından birlik başkanı olarak seçilerek, bu görevi 2009`a kadar yürüttü.
2004`te Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler, Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Başkanı ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkan Yardımcısı olarak seçilen Topbaş, 2007`de UCLG`ye eş başkan seçildi.
Ayrıca Topbaş, 2009`da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tekrar seçilerek İstanbul tarihinde üst üste seçim kazanan ilk büyükşehir belediye başkanı oldu.
2009`da ve 2014`te Türkiye Belediyeler Birliği`ne başkan seçilen Topbaş, 2010 ve 2013`te da UCLG`ye başkan seçilerek Türk yerel yönetim tarihinde bir ilki gerçekleştirdi.
2011`de Asya Belediye Başkanları Forumu`na başkanlık eden ve 2013`e kadar bu görevi sürdüren Topbaş, uluslararası düzeyde yapmış olduğu başarılı çalışmalar dolayısıyla 2011`de Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Fahri Büyükelçi Onur Ödülü ile taltif edildi.
Öte yandan 2014`te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tekrar seçilen Topbaş, İstanbul tarihinde ilk defa üst üste 3 kez seçim kazanan Büyükşehir Belediye Başkanı olma başarısını elde etti.
Birçok ülke tarafından devlet kültür nişanı, devlet madalyası takdim edilen Topbaş`a, İstanbul`da kültür mirasının korunmasına yönelik gayretleri dolayısıyla UNESCO 70. yıl madalyası ile taltif edildi.
Birçok vakıfta da yönetim kurulu üyeliği yaparak sivil toplum örgütlerine de destek veren Topbaş`ın, Bilgi Üniversitesi ile beraber çıkardığı "Beyoğlu: Kültürleri Buluşturan Kent", Tarih ve Çevre Vakfı ile birlikte hazırladığı "Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II" ve "Anılarda Beyoğlu" adlı eserleri bulunmaktadır.
Özleyiş Topbaş ile evli olan Topbaş, üç çocuk babasıdır.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz