Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısında, koronavirüsle mücadelede kademeli normalleşmenin Mart ayında başlayacağını duyurdu.
"Yerinde karar" döneminin başlamasına kısa bir süre kaldı. İllerin, durumuna göre "düşük", "orta", "yüksek" veya "çok yüksek" riskli olarak sınıflandırılacak. Bu gruplara göre kısıtlamalardan hangilerinin kaldırılacağı veya sürdürüleceği belirlenecek.
Bu kararlar, tek başına 100 bin kişide görülen vaka sayıları üzerinden alınmayacak. İlaveten illerdeki başka faktörlere göre kararlar verilecek.
NORMALLEŞMEDE 5 KRİTERE BAKILACAK
NORMALLEŞMEDE 5 KRİTERE BAKILACAK
1- Şehirdeki hastanelerin yatak, yoğun bakım, solunum cihazı kapasitesi ve doluluk oranı
2- İllerin 100 bin kişide görülen vaka sayıları
3- PCR testlerindeki harita göze alınacak. Kaç kişiye koronavirüs testinin yapıldığı kararlarda belirleyici olacak.
4- Şehirdeki 10-14 günlük süredeki salgının trendi göz önünde bulundurulacak.
5- Şehrin yaş ve demografik durumu çerçevesindeki aşı durumu. Kaç kişiye aşı yapıldığı da "yerinde karar" döneminin belirleyici faktörlerinden birisi olacak.
Avantajlar dezavantaja, dezavantaj avantaja dönüşecek. Gevşeme kararı sonrası vaka artarsa yeniden kısıtlamaya gidilecek.
RESTORANLAR AÇILACAK MI?
RESTORANLAR AÇILACAK MI?
Buna göre restoranların kaç kişi kapasiteyle hizmet vereceği de belirlenecek. Restoranların girişlerinde HES Kodu sisteminin devreye alınması da bekleniyor.
YÜZ YÜZE EĞİTİM
YÜZ YÜZE EĞİTİM
Normalleşme süreciyle ilk adımın yüz yüze eğitim konusunda olması bekleniyor. İller salgının düzeyine göre kararlar alacak. Öğrenciler ve öğretmenler maske, mesafe ve hijyene dikkat ederek okullara gidecek.
SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI
SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI
Sokağa çıkma kısıtlamalarının da kademeli olarak il bazında kaldırılması bekleniyor. Ancak genel bir karar yerine il bazında karar alınarak salgının seyrine bakılacak.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz