İstanbul`da son günlerde denizlerdeki çekilme tedirgin etti. Sahillerde bulunanlardan bazıları çekilmenin deprem habercisi olduğunu, bazıları ise hava şartlarının denizleri etkilediğini söyledi.
Geçen hafta 5-6 metreyi bulan çekilmeyle ilgili konuşan Meteoroloji Uzmanı Dr. Güven Özdemir, "Özellikle Silivri, Bakırköy, Florya, Büyükçekmece ve Caddebostan sahillerinde çekilmeler görüyoruz. Bahar aylarında çok normal. Tahminen mayıs ayı sonlarına kadar görmeye de devam edeceğiz. Korkulacak bir durum yok. Deprem habercisi olduğu düşüncesi yanlış" dedi.
Meteorolojik hadiseler sonucu denizde çekilmeler oluyor
"Meteorolojik hadiseler sonucu denizde çekilmeler oluyor"
Çekilmenin mevsimsel olduğunu söyleyen Güven Özdemir, şöyle konuştu: "Dünyamızın farklı bölgelerinde değişik zamanlarda, mevsimlerde denizde çekilme ve yükselmeler görülmektedir. Çoğunlukla bu olay meteorolojik hadiselerin sonucunda meydana gelmektedir. En önemli etken rüzgar, atmosfer basıncı ve hava sıcaklığıdır. Bu etkenlerin yanı sıra çekilmenin görüldüğü bölgelerde arazi yapısı, bitki örtüsü, ormanlık alanlar, şehirleşme, ısı adalarının varlığı da etkili olacaktır. Sıraladığımız özellikler nedeni ile bölgemizdeki Marmara Denizi`nde çekilme belirgin olarak görülmektedir."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz