Adalet Bakanlığınca Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda adliyelerde ve yargı teşkilatlarında yeni başlatılan uygulamada, işleri için adliyelere gidenlerden HES kodu soruluyor.
Türkiye`nin en yoğun adliyelerinden biri olan Çağlayan`daki İstanbul Adalet Sarayı`nda da uygulama, öğleden sonra saat 14.00 itibarıyla başladı.
HES koduyla giriş yapılacağının gelenlere bildirilmesi için adliyenin kapılarında ekstra güvenlik görevlileri görevlendirildi.
Ziyaretçilere HES kodu soran görevliler, HES kodu olanları telefonlarıyla kontrol edip içeri alırken, HES kodu olmayanlara ise kodu nasıl almaları gerektiğini tarif etti.
İlk riskli kişi tespit edildi
İlk riskli kişi tespit edildi
Tarifle birlikte aynı anda HES kodu alan ziyaretçiler daha sonra adliyeye giriş yaptı. Bu sırada kapılarda yoğunluk oluştuğu, HES kodu olmayan ve alamayan bazı ziyaretçilerin de geri döndüğü görüldü.
Öte yandan HES kodu uygulaması kapsamında bir kişinin durumunun "riskli" olduğu tespit edildi.
Adliyeye alınmayacağı bildirilen vatandaş güvenliklere tepki göstererek, eşinin COVID-19 hastası olduğunu söyledi. Uzaklaştırılan kişiyle ilgili cezai işlem uygulanacak.
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz