İngiltere’nin Galler bölgesinde Swansea kenti Llangernyw köyünde yer alan porsuk ağacının tarihinin M.Ö. 3000 yıllarına dayandığı düşünülüyor.
Uzmanlar tam bir sayı veremese de ağacın yaşının 4 bin ila 5 bin olduğu tahmin ediliyor.
Tarihi bilinmeyen bir dönemde ikiye ayrılan ağaç koruma altında. Gövdelerden biri 6, diğeri 12 metre olan ağaç, Birleşik Krallık`taki en yaşlı ağaç olarak biliniyor.
Porsuk ağaçlarının 600 yaşına kadar yaşayabildiği bilinse de bu kadar yaşlı başka bir porsuk ağacının bulunduğu düşünülmüyor.
Ağacın bu kadar yıl yaşayabilmesinin, Galler`deki yağışlı iklim ve kapalı gün sayısının fazlalığından kaynaklanabileceği değerlendiriliyor.
Esnek yapısıyla uzun yıllar dayanabilen porsuk ağacı geleneksel yayların yapımında kullanıldı.
Porsuk ağacının tarihi, ülkenin Wiltshire kenti Salisbury Düzlüğünde 5 bin yıl önce dikildiği tahmin edilen Stonehenge megalitleriyle aynı döneme dayanıyor. (AP)
Türkiye`nin Zonguldak ili Alaplı ilçesi Kartepe`de 1200 metre yükseklikte bulunan porsuk ağacı 4 bin 113 yaşında olduğu tahmin ediliyor.
Porsuk ağaçlarının 600 yaşına kadar yaşayabildiği bilinse de bu kadar yaşlı başka bir porsuk ağacının bulunduğu düşünülmüyor.
Porsuk ağaçları, Avrupa`da genellikle kilise bahçelerinde görülüyor. Bu durumun, kiliselerin pagan dini yapı veya bölgelerinin üzerlerine yapılmasından kaynaklanıyor.
Porsuk ağaçları Keltler için kutsaldı
Porsuk ağaçları Keltler için kutsaldı
Hristiyanlık öncesi dönemde büyük kültürel öneme sahip olan porsuk ağaçlarının kutsal olduğuna inanılıyor.
Porsuk ağaçlarının her zaman yeşil olduğu ve yere düşen dalları kök salabildiği için sonsuz yaşamı simgelediği değerlendiriliyor.
Ağaçların, çok tanrılı Kelt inançlarındaki din adamları olan druidlerin ruhları toplayıp öteki dünya ile bağlantı kurmalarına yardımcı olabileceğine inanılıyordu.
Sıcak havalarda halüsinasyonlara neden olan taksin adı verilen bir gaz saldığı için bu ağaçların sihirli güçlere sahip olduğu da düşünülüyordu.
Porsuk ağaçları, zehirli yaprakları ve kırmızı meyveleri nedeniyle eski Roma, Yunanistan ve Mısır`da ölümle ilişkilendirildi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz