Dünya Doğayı Koruma Birliği`nin (IUCN) kırmızı listesinde yer alan nesli tükenme tehlikesi altındaki caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının en önemli yuvalama alanlarından biri Antalya, Çıralı sahili. Bölgede sürdürülen 20 yıllık çalışmanın verileri makaleye dönüştürüldü.
Makale, alanında dünyanın en önemli bilimsel dergilerinden Regional Studies in Marine Science dergisinde yayımlandı.
Caretta caretta kaplumbağalarının yuvalama aktivitesi ve bolluk eğilimine ilişkin makale, Cumhuriyet Üniversitesi`nden Prof. Dr. Bektaş Sönmez, sahilde `Caretta Ebesi` olarak 20-25 yıldır görev yapan isimlerde Habip Altınkaya, Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyon Komisyonu Başkanı Erdal Elginöz ve Mustafa Ilgaz tarafından hazırlandı.
Deniz kaplumbağaları üzerinde uzun süreli izleme çalışmalarının popülasyon boyutu ve yuva yoğunluğu tahminleri hakkında güvenilir veriler sağladığına işaret edilen makalede, Çıralı Plajı`nda son 7 yılda toplam 852 yuva kaydedildiği belirtildi.
Toplam 68 bin 443 yumurta bırakıldığı bunların yüzde 60’ının yumurtadan çıktığı ve yavruların yüzde 92’sinin denize ulaşabildiği kaydedildi.
Erdal Elginöz,20 yılda toplanan verilerin bir buçuk yıl sürede değerlendirmeleri sonucunda makaleye dönüştürdüklerini söyledi. Elginöz,"Özellikle son 7 yılda Çıralı`da caretta yuva sayısında önemli artış olduğu belirlendi. Bununla artık Çıralı`nın önemli bir deniz kaplumbağası üreme alanı olduğunu kanıtlamış olduk. Bu çok önemli" dedi.
Araştırmalarında iklim değişikliğine bağlı olarak yumurta kuluçka sürelerinin kısaldığını söyleyen Elginöz,“Önceki yıllarda yuvadan çıkış süreleri 50-60 gün iken, 47 güne kadar indiğini tespit ettik. Bunun da iklim değişikliğine bağlı kumun aşırı ısınması ve geceleri soğuyamaması gibi bir nedenle olduğunu düşünüyoruz. Yavrunun yeterince gelişmeden yuvadan çıkması zayıf olmasına sebep olabilir. Tabi bu da deniz kaplumbağalarının geleceğini tehdit eden bir durum"dedi.
Elginöz, yuva içi ısının yüksek olmasının bir diğer olumsuz sonucunun da yumurtadan çıkan yavruların hep dişi olmasına sebebiyet vereceğini ifade etti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz