İftar sofralarının olmazsa olmazı hurma her kesime uygun olarak satışa sunulurken, fiyatları ise türüne göre değişiyor.
Fiyatı, lezzeti ve sağlık açısından faydaları sebebiyle hem sahur, hem de iftar sofralarını süsleyen hurmanın fiyatı 15 ila 120 lira arasında satışa sunuluyor.
Medine hurması Ramazan ayında en çok tercih edilenlerin başında geliyor.
Yaklaşık 35-40 civarı hurma çeşidine vatandaşlar Ramazan öncesi yoğun talep gösteriyor. İftar ve sahur bereketini hurma ile süslemek istiyor.
Ramazan`ı taçlandıran yiyeceklerden biri olan ve dini yönden de önemli bir yere sahip hurmanın sağlık açısından birçok faydası var. Hurma, kilo vermek isteyenler tarafından da büyük ilgi görüyor.
Hurma içeriğinde yüzde 20 oranında su bulunduruyor ve lifli yapısıyla bağırsakları rahatlatıyor.
Bağırsakları hareket ettirip kabızlığı gidererek gıdaların emilim süresini azaltan hurma, kilo vermeyi hızlandırıyor.
Vücutta magnezyum minerali ile birlikte çalışır ve kasların çalışmasında önemli rol oynar. Bu sayede kalp krizine karşı koruyucudur.
Hurmanın içerdiği selenyum minerali antioksidan bir mineraldir. Kanser koruyucudur ve yine antioksidan bir vitamin olan E vitamininin de vücutta işlev görmesi için gereklidir.
Uzmanlar hurmanın vücutta en yüksek oranda kullanılabilmesi için aç tüketilmesinin daha yararlı olabileceğini belirtiyor.
Tüm yaş grupları için hurmanın faydalı olabileceği görüşü hakim.
Hurmanın kırmızı et ve balık kadar vücuda enerji verdiğini belirten uzmanlar, yoğun ve tempolu işlerde çalışanlar için vitamin kaynağı olduğunu söylüyor.
Hurmanın Ramazan ayında iftardan sonra ve sahur vaktinden önce enerji verici bir besin olarak tüketilmesi tavsiye ediliyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz