Amik Ovası`nda, sabahın erken saatlerinde tarlalara gelen tarım işçileri, havuçların sökümünü yaparak çuvallara dolduruyor.
Toplanan havuçlar daha sonra traktörlere yüklenerek temizlenmek üzere tesislere gönderiliyor.
Çamur kaplı havuçlar, suyla yıkanıp, kadınlar tarafından paketlenerek yurt içi ve dışına satılıyor.
``60 bin tonun üzerinde bir rekolte bekleniyor``
``60 bin tonun üzerinde bir rekolte bekleniyor``
Hatay Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, kentin havuç üretimiyle Konya ve Ankara`dan sonra üçüncü sırada yer aldığını söyledi.
Çolakoğlu, "Bu yıl yaklaşık 16-17 bin dekar alanda 60 bin tonun üzerinde bir rekolte bekleniyor. Dekara verimiz 3-5 ton arasında değişiyor. Havuçların, yurt içinin yanı sıra özellikle Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere Azerbaycan, Gürcistan, Romanya, Bulgaristan ve Rusya`ya ihracatı yapılmakta" diye konuştu.
Bu yıl yağışların iyi olmasının havucun verimini de etkilediği aktaran Çolakoğlu, üreticilerin hem fiyattan hem de verimden mutlu olduğunu söyledi.
Hasadı devam eden havucun kilogram fiyatının 2,2 liraya kadar çıktığını dile getiren Çolakoğlu, ihracatı da yapılan ürünün kent ekonomisine yaklaşık 90 milyon liranın üzerinde katkı sağladığını söyledi.
Hedef dönüme 7 ton hasat
Hedef dönüme 7 ton hasat
Havuç üreticisi Yunus Emre Ekerbiçer de 1500 dekarlık alanda havuç ektiğini, dönüme yaklaşık 5 ton ürün aldığını anlattı.
İlk hasatta dönüme 5 ton hasat yaptığını, hava şartlarının olumlu gitmesi halinde dönüme 7 ton ürün almayı hedeflediğini aktaran İkizoğlu, fiyatlardan memnun olduğunu söyledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz