Mars, Dünya’nın ardından Güneş’e en yakın dördüncü gezegen. Bu mesafe onun Dünya gibi uygun ısı derecelerinde olmasını sağlıyor. Güneş’e 230 milyon kilometre uzaklıkta bulunuyor. Dünya`nın yaklaşık yarısı büyüklüğünde. Dünya’nın çapı 12 bin 742 kilometre. Mars’ın çapı ise 6 bin 779 kilometre.
Dünya’da en düşük sıcaklık eksi 88 derece en yüksek sıcaklık 58 derece. Mars’ta en düşük sıcaklık eksi 140, en yüksek sıcaklık ise 30 derece.
Dünya’nın atmosferi yüzde 78’i nitrojen, yüzde 21’i oksijen ve yüzde 1’i diğer gazlardan oluşuyor. Mars’ın atmosferi ise yüzde 96 karbondioksit, yüzde 4 diğer gazlardan oluşuyor.
Mars, Dünya`dan sonra güneş sistemimizdeki en yaşanabilir gezegen. Bunun birkaç nedeni var. Toprağı çıkarılacak su içeriyor. Çok soğuk ya da çok sıcak değil. Güneş panellerini kullanmak için yeterli güneş ışığı var. Mars`taki yerçekimi Dünyamızın yüzde 38`i kadar. Bilim insanlarına göre bu oran insan vücudunun uyum sağlaması için yeterli. İnce de olsa kozmik ışınlardan ve Güneş radyasyonundan koruma sağlayan bir atmosfere sahip. Gündüz ve gece ritmi, Dünya`dakine çok benziyor: Mars günü 24 saat, 39 dakika ve 35 saniye.
Bilim insanlarının çalışmaları ve Mars’a gönderilen robotik gezicilerin verileri, Kızıl Gezegen’de bir dönem rüzgarın estiğine ve suların yüzeyde aktığına dair net kanıtlar ortaya koydu. Geçmişte atmosfer daha kalındı ve suyun gezegenin yüzeyinde kalmasına imkan sağlıyordu. Mevsimler ise, toz fırtınalarının yer almadığı, Dünya mevsimlerine daha yakındı.
2018`de, NASA`nın Curiosity gezgini Mars`ta organik madde buldu. Bu, yaşamın yapı taşlarının bir zamanlar Mars`ta var olduğuna dair elde edilen en büyük kanıtlardan biri olarak kabul edildi. Hemen ardından Mars`ın güney kutup buz örtüsünün altında küçük bir sıvı su gölü tespit edildi ve 2019’da Curiosity gezgini, Mars`ın Gale Kraterindeki yüzeyde bir zamanlar eski tuzlu göllerin bulunduğuna dair kanıt buldu.
Mars, adını Roma savaş tanrısından alıyor.
1800`lü yıllarda teleskopların da gelişmesiyle Mars yüzeyinde ilgi çekici yüzey şekilleri tespit edildi. Hatta bu şekillerin bir Mars uygarlığına ait olduğu düşünüldü.
Mars`ın iki uydusu bulunuyor: Phobos ve Deimos.
Mars`ta görev yapan araçlar, Perseverance Curiosity Spirit and Opportunity Sojourner.
Son olarak Çin`in Mars keşif aracı Kızıl Gezegen`e inerek fotoğraflar gönderdi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz