Dünya çapında markalaşma hedefiyle yola çıkan Gastro Show`un Amerika yolculuğunun ilk ayağı, New York`ta Türkevi`nde yapıldı.
Türkiye`den getirilen 300 kilogram yiyecek ve içecek, Dr. Ender Saraç`ın besin değerleri ve vücuda yararlarını anlattığı sunumuyla katılımcılara tanıtıldı.
Türkiye`den getirilen ürünlerle hazırlanan beş ayrı yemek ve Gaziantep baklavası katılımcılara sunuldu.
Gastro Show`a ev sahipliği yapan Türkiye`nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, ``Gastronomi, turizm sektöründe yükselen bir değer ve Türk mutfağı Akdeniz`den Karadeniz`e, Balkanlar`dan İç Anadolu`ya ve Orta Doğu`ya uzanan geniş bir coğrafyanın farklı tarifleriyle büyük bir potansiyele sahip.`` dedi.
Gastronomi uzmanlarının, Türk mutfağının Çin ve Fransız mutfağı ile dünyada ilk 3 arasında yer aldığı konusunda hemfikir olduğunu aktaran Özgür, CNN`de yayımlanan bir makaledeki, ``Türkiye kebaplarıyla ünlü olabilir ama popüler kebap, Türk mutfağı söz konusu olduğunda buzdağının sadece görünen kısmı`` sözlerinin de Türk mutfağının zenginliğini ortaya koyduğunu ifade etti.
Gastro Show`a katılan Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin de ``Gaziantep fıstığının lezzeti, baklavası, menengiç kahvesinin farkı elbette çok önemli ama bu artık bir lezzet olayından tamamen çıkmıştır. Bu bir istihdam, ihracat, yatırım, büyüme ve ekonomidir.`` dedi.
Anadolu sofrasının büyük bir hazine olduğunu söyleyen Şahin, ``Kim bunun değerini bilir, hakkını verir ve geleceğe taşırsa dünyanın sözünü o söyler.`` diye konuştu.
Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe ise ``Önümüzdeki süreçte Türkiye`nin sadece kebap ve dönerden ibaret olmadığını, sağlıklı Türk mutfağının dünyada markalaşma sürecinde bir numarada olması gerektiğini farklı ülkelerde yapacağımız etkinliklerle karşılamak istiyoruz.`` ifadelerini kullandı.
Türkiye`nin 12 bin yıllık tarihle çok farlı lezzetlere imza atan bir ülke olduğunu söyleyen Boztepe, ``Algıda şu anda araştırmalarda maalesef ilk üçte gözükmemekle beraber Türkiye bize göre birinci olması gereken bir ülke.`` diye konuştu.
İstanbul ve Dubai`nin ardından üçüncüsü New York`ta düzenlenen Gastro Show`un sponsorluğunu Ticaret Bakanlığı ve Türk Hava Yolları üstlendi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz