Jet Uçak Sistemleri Program Müdürü Koray Uyar, F16 Simülatör Tedarik Projesi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığının F16 simülatörleri konusundaki en büyük destekçisi olarak sorumluluk üstlendiklerini söyledi.
Projenin birinci aşamasında pilotların tam görev simülatörleri ve silah taktik eğiticileri teslim ettiklerini belirten Uyar, bu kapsamda 6 farklı ana jet üs komutanlığında 6 tam görev simülatörü ve 20 silah taktik eğiticisi ile Hava Kuvvetlerinin dünyada eşsiz bir simülatör altyapısına kavuşmasını sağladıklarını söyledi.
Projenin ikinci aşamasında ise uçak bakım teknisyenlerine yönelik eğitim çözümleri geliştirdiklerini dile getiren Uyar, "F16 uçağı Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Türkiye`nin en büyük vurucu ve savunma güçlerinden birisi. Projenin ikinci aşamasında arıza durumunda uçaklarımızın en kısa sürede arızalarının tespit edilip faal hale getirilmesi için gerekli olan eğitim altyapısını geliştirdik" dedi.
Gerçek uçakta gibi
Gerçek uçakta gibi
F16`nın çok kompleks olması dolayısıyla çok miktarda arıza kökeni bulunduğuna işaret eden Uyar, uçak bakım teknisyeninin kendisine bir arıza belirtildiğinde gerçekten arızanın nereden kaynaklandığını tespit etmesinin çok uzun zaman alabildiğini söyledi.
Uyar, Mürted Hava Meydan Komutanlığındaki F16 Teknik Eğitim Merkezi`nde görevli uçak bakım eğitim öğretmenleriyle simülatörü geliştirdiklerini ifade etti.
Uyar, "F16 arızaları içerisinde en çok karşılaşılan ve tespiti en zor arızaları uçak bakım teknisyenleriyle beraber çalışarak geliştirdik. Yaklaşık 1000 civarında arıza, Arıza Giderme Eğitim Simülatörü kapsamında simüle edilmektedir." dedi.
Uçak üreticisine de teklif edildi
Uçak üreticisine de teklif edildi
Koray Uyar, simülatörün geliştirilmesinin son aşamada olduğunu, bu sene sonu itibarıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim etmeyi planladıklarını söyledi.
Herhangi bir uçak üreticisine veya dış kaynağa ihtiyaç duymadan simülatörü tamamen yerli ve milli kaynaklarla geliştirdiklerini vurgulayan Uyar, "Bu simülatörü sadece Hava Kuvvetlerine teslim etmeyi değil, dünyadaki birçok F16 kullanıcısına da satmayı planlıyoruz. Bu konuda da çalışmalarımız devam etmekte." dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz