Türkiye’nin önemli tatlı su kaynaklarından biri olan Eğirdir Gölü, son yıllarda kirlilik ve su seviyesinde ciddi kayıplar yaşıyor.
25 Ağustos 2020 tarihinde 915.85 metre olan su kodu 6 Eylül 2021’deki ölçümde 915.16 metreye düştü.
Göldeki kritik seviye ise 914.75 Bu rakama ulaşıldığı zaman gölden su alımlarının tamamen durdurulması gerekiyor.
Göl, iskeleden uzaklaştı
"Göl, iskeleden uzaklaştı"
Göldeki çekilme kıyı şeridinden de oldukça hissedilir dereceye ulaştı.
Gölde çekilmeden dolayı adacıklar oluşurken Altınkum plajının yanında bulunan ve önceki yıllarda göle atlamak için kullanılan iskele havada kaldı. İskele ile gölün arasında da ciddi bir mesafe oluştu.
Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, Eğirdir Gölü’nde son 3 yıldır yaşanan aşırı kuraklık ve su kayıplarının alınmayan önlemlerle giderek arttığına dikkat çekti.
Yaklaşık bir asırdır gözükmeyen su kaybıyla karşı karşıyayız
"Yaklaşık bir asırdır gözükmeyen su kaybıyla karşı karşıyayız"
Gölden su alımlarının son 60 yılda arttığını anlatan Dr. Kesici, bugün gelinen manzaranın gölün hidrolojik değerleriyle karşılaştırıldığında son 100 yıldaki su çekilmelerinden kat ve kat üzerinde olduğunu söyledi.
Gölün yaklaşık bir asırdır gözükmeyen su kaybıyla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Kesici, şöyle konuştu: "Gölün doğal su seviyesi yüzde 70 oranında azalmış bir vaziyette. Gölün daha önce 516 kilometrekare olan yüzeysel alanı 370 kilometrekareye kadar düşmüştür. En büyük tehlike göldeki su seviyesinin azalması ve buharlaşmanın artmasıdır. Biz bu buharlaşmayı engelleyebilirsek, göldeki su seviyesini artırabilirsek göle güç katabiliriz."
Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz