Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bazı temaslarda bulunmak üzere Dedeağaç`a geldi.
Çavuşoğlu, Dedeağaç Havaalanı’nda Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin ve Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu tarafından karşılandı.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Batı Trakya`daki Müslüman Türk Azınlık müftüleriyle görüştü.
Batı Trakya ve başkent Atina`yı kapsayan iki günlük ziyaret kapsamında özel uçakla Dedeağaç Dimokritos Havalimanı`na gelen Çavuşoğlu’nu, burada Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, Türkiye`nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin ve Türkiye`nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu karşıladı.
Beraberindeki heyetle Gümülcine’ye geçen Çavuşoğlu, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğunda Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’yi kabul ederek, azınlığın durumu hakkında bilgi aldı.
Çavuşoğlu, müftülerle yaptığı görüşmenin ardından Twitter`dan yaptığı paylaşımda,
Çavuşoğlu, müftülerle yaptığı görüşmenin ardından Twitter`dan yaptığı paylaşımda,
"Müftülerimizin çalışmaları, Türk Azınlığın birlik ve beraberliğinin korunması ve güçlendirilmesine büyük katkı sağlıyor" ifadesini kullandı.
Çavuşoğlu, Başkonsolosluktaki temaslarının ardından Gümülcine Celal Bayar Azınlık Lisesine gitti.
Liseye gelişinde okulun Türk öğretmenleri ve öğrencileri tarafından karşılanan Çavuşoğlu, okul binasını gezerek incelemelerde bulundu.
Çavuşoğlu, buraya gelişinde evlerinin önünde kendisini bekleyen soydaşlarla selamlaşarak hatıra fotoğrafı çektirdi.
Çavuşoğlu, Batı Trakya ziyareti için kendisine teşekkür eden soydaşlara, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti.
Bakan Çavuşoğlu, daha sonra, Gümülcine’ye bağlı Türk köyü Çepelli’de BTTADK`nin kendi onuruna verdiği yemeğe katıldı.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Batı Trakya’da Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’yle görüştü. Bakan Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından görüşmelere ilişkin yaptığı açıklamada, "Batı Trakya’da ilk olarak Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete`yle görüştük. Müftülerimizin çalışmaları, Türk Azınlığın birlik ve beraberliğinin korunması ve güçlendirilmesine büyük katkı sağlıyor" dedi.
Bakan Çavuşoğlu, Batı Trakya’da Celal Bayar Lisesi’ni ziyaret etti
Yunanistan, (DHA)- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Batı Trakya’da Celal Bayar Lisesi’ni ziyaret etti.
Bakan Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından Celal Bayar Lisesi ziyaretine ilişkin yaptığı paylaşımda,
Bakan Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından Celal Bayar Lisesi ziyaretine ilişkin yaptığı paylaşımda,
"Batı Trakya’daki iki Türk Azınlık lisesinden biri olan Celal Bayar Lisesi’ni ziyaret ettik. Soydaş çocuklarımızın daha iyi koşullarda eğitim görmeleri ve her yaşta ana dillerinde eğitim almaları önemli. Bu sorunların çözümü için soydaşlarımıza desteğimiz sürecek" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz