Twitter hesabından elektrikli otobüsün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi`ndeki test sürüşünü gerçekleştirdikleri esnada çekilen görüntüleri paylaşan Erdoğan, "Kabine toplantımıza, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen dünyanın ilk seri üretim 4. seviye sürücüsüz elektrikli otobüsü Atak Electric ile gidiyoruz" ifadesini kullandı.
Daha sonra test sürüşü ile ilgili gazetecilere açıklama yapan Erdoğan, sürücüsüz elektrikli otobüs üreten firmalar için "Seri üretimle bu sektörde inanıyorum ki ülkemizin de markalarımızın da adını duyuracaklar" ifadesini kullandı.
Erdoğan, "Şu andaki aracın boyu 8 metre ve ses vs hiçbir şey söz konusu değil… Özellikle yapay zeka olarak da gerek yayalara karşı duyarlı gerek trafik sinyallerine karşı duyarlı… Bu tabi ülkemiz için gerçekten bir iftihar vesilesi" dedi.
Elektrikli ve sürücüsüz
Elektrikli ve sürücüsüz
Yüzde 100 elektrikli ve sürücüsüz otobüs, Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret AŞ (Karsan), Adastec iş birliğinde geliştirildi.
Karsan`ın Kamuyu Aydınlatma Platformu`nda (KAP) yer alan açıklamasında, otobüsün özellikleri de anlatıldı.
52 kişi kapasiteli 300 kilometrelik menzili
52 kişi kapasiteli 300 kilometrelik menzili
Karsan ve Adastec`in ortak çalışmaları ile geliştirilen Seviye 4 Otonom Atak Electric, gücünü BMW tarafından geliştirilen 220 kWh kapasiteli bataryalardan alan ve 230 kW güce ulaşarak 2500 Nm tork üreten Atak Electric üzerinde geliştirildi.
Sahip olduğu 8,3 metrelik boyutları, 52 kişinin üzerinde yolcu kapasitesi ve 300 kilometrelik (km) menzili ile Otonom Atak Electric`in otonom araç pazarında yer alacak.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz