"Anadolu Medeniyetleri Müzesi`ndeki Çivi Yazılı Tabletlerin 3 Boyutlu Olarak Taranması ve Boğazköy Tabletlerinin Yapay Zeka Tarafından Okunması Projesi"nin tanıtım ve imza töreni, Anadolu Medeniyetleri Müzesi`nde düzenlendi.
Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Anadolu`nun, tarihi ve kültürel varlıklar açısından dünyanın en zengin açık hava müzelerinden biri olduğunu söyledi.
Alpaslan, Anadolu`da bulunan zengin kültür varlığını ortaya çıkarmak, korumak ve gelecek nesillere aktarmak için Bakanlık olarak cansiperane, büyük bir sorumluluk duygusuyla gece gündüz çalıştıklarını anlattı: "Elde ettiğimiz varlığımızın, ülkemizin ve milletimizin kazancı için dünyaya sunulması ve korunması için de çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Bu çerçevede önemli bir kültürel varlığımız olan çivi yazılarını, daha güçlü ve daha hızlı bir şekilde insanlığın hizmetine sunulabilmesi için teknoloji ile buluşturuyoruz. Bu değerli çalışmayı, Ankara Üniversitemizin güçlü destekleri, Bilimi Geliştirme ve Destekleme Derneğimizin de proje koordinatörlüğünde bu çalışmayı imzalayacağımız protokolle başlatmış olacağız."
Ankara Üniversitesi ile pek çok alanda çalışmalar yürüttüklerine değinen Alpaslan, dünyada çivi yazılarının yarım milyondan fazla eser ile önemli kültürel değerleri simgelediğini, bu eserlerin 120 bine yakınının da Türkiye`de bulunduğunu söyledi.
İnsanlığımızın hizmetine sunmuş olacağız
"İnsanlığımızın hizmetine sunmuş olacağız"
Boğazköy ve Kültepe`de elde edilen çivi yazılarını, Arkeoloji Müzesi başta olmak üzere, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Çorum Müzesinde sergileneceğini vurgulayan Alpaslan: “Bu eserlerin içinde bulundukları başta Hitit Uygarlığı olmak üzere, bu topraklarda yaşamış, onların yazıyla ortaya koydukları günümüze kadar ulaşan bu medeniyetin ipuçlarını çözmüş olacağız. Bu medeniyetin nasıl bir seviyede olduğu, nasıl yaşadıkları, siyasi ilişkilerinden eğitimine, ekonomik hayattan sosyal hayata kadar her türlü ilişkilerini çok daha hızlı bir zamanda, çok daha bilimsel kriter ve teknoloji ile buluşturarak bu çalışma sonucunda bu uygarlığa ulaşmış olacağız" dedi.
Bu çalışmanın, Türkiye`de ve belki de dünyada da bu çapta yapılan ilk çalışma olduğuna işaret eden Alpaslan, bunun son derece önemli, değerli ve dünyaya örnek olabilecek bir çalışma olduğunu vurguladı.
Alpaslan, medeniyete ilişkin bilgileri hem kültür varlığı hem de gelecek nesillere daha doğru ve daha bilimsel kriterlere uygun ulaştırma açısından bu çalışmayı son derece önemli bulduğunu anlattı: "Bu çerçevede bakanlık olarak, bu büyük çalışmayla, kültürü, tarihi, teknolojiyi ve bilimi bir nevi iç içe geçirmiş, buluşturmuş ve bunu insanlığımızın hizmetine sunmuş olacağız."
Teknolojik izler de binlerce yıl sonrasının tarihine akacak
"Teknolojik izler de binlerce yıl sonrasının tarihine akacak"
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da projeye ilişkin, "Ankara Üniversitesi olarak bizim yapay zeka ile binlerce yıl öncesinden gelen tarihi buluşturma projemiz" diyor.
Bundan son derece büyük bir onur ve gurur duyduklarının altını çizen Ünüvar: "Belki binlerce yıl öncesinden arkeologların kazıyarak, bin bir zahmetle bulduğu eserleri bugün izleyerek belki o gün neler yaşandığını bileceğiz. Bin yıl sonra sadece biz, içinde yaşadığımız mekansal ya da atmosferi yansıtmayacağız, bizim bıraktığımız teknolojik izler de binlerce yıl sonrasının tarihine akacak. Bu yapay zekâ programlarıyla bizler çok daha iyi bir şekilde hem geçmişi anlama hem de geleceğe adım atma durumunu da yaşamış olacağız."
Törene, eski milletvekili ve Proje Koordinatörü Şevket Bülent Yahnici, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ile bilim insanları katıldı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz