Almanya Başbakanı Olaf Scholz, görevdeki 3`üncü gününde Brüksel`e düzenlediği ziyarette Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya geldi.
Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Scholz, yeni hükümetin NATO`yu ve transatlantik ortaklığını çok önemsediğini söyledi.
Scholz, "Herkes yeni hükümetin gündemine güven duyabilir. Ortak güvenlik için elimizden gelenin en iyisini yapacağız" dedi.
Amerikan nükleer silahlarının Almanya`dan çekilmesi konusu
Amerikan nükleer silahlarının Almanya`dan çekilmesi konusu
Alman bir gazetecinin "koalisyon mutabakatında NATO`nun savunma bütçesi için yüzde 2`lik hedef ve nükleer paylaşım ile ilgili açık taahhüt bulunmadığı ve Amerikan nükleer silahlarının Almanya`dan çekilmesi gerektiğini dile getiren sesler olduğu" yönündeki sorusu üzerine Scholz cevap verdi.
Scholz, herkesin koalisyon mutabakatından ve içerdiği dilden memnun olduğunu anlattı: “Dolayısıyla size söz konusu belgeye daha yakından bakmanızı tavsiye ediyorum. Nükleer paylaşım konusundaki dilin, özetlediğiniz gibi olmadığını göreceksiniz. Federal silahlı güçleri yeterli şekilde donatmak için elbette elimizden ne gelirse yapacağız."
NATO: Almanya`nın taahhütlerine bağlılığından memnunuz
NATO: Almanya`nın taahhütlerine bağlılığından memnunuz
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Scholz`a hitaben, "Sizinle çalışmayı gerçekten dört gözle bekliyorum. Transatlantik ittifakının sadık, kararlı ve güçlü bir destekçisi olduğunuzu biliyorum" dedi.
Stoltenberg, görüşmelerinde Rusya`nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını ele aldıklarının altını çizerek, "Rusya`yı diplomasiye dönmeye, gerilimi azaltmaya ve Ukrayna`nın egemenliği ile toprak bütünlüğüne saygı duymaya çağırıyoruz" diyor.
Almanya`nın nükleer paylaşım da dahil olmak üzere NATO`ya taahhütlerine sadık kalmasından memnuniyet duyduğuna işaret eden Stoltenberg, NATO`nun bütçesine yapacağı katkılar için sabırsızlandığını söyledi.
NATO, üyelerin savunma harcamalarının milli gelire oranının en az yüzde 2 olmasını istiyor.
NATO üyesi ülkelerin 2020`deki savunma harcamaları, 1,1 trilyon dolara yükseldi. Almanya, ABD ve İngiltere`nin ardından 59 milyar dolarla üçüncü sırada yer aldı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz