Koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanan gece sokağa çıkma kısıtlamasının sona erdirilmesiyle birlikte, balık tutkunu vatandaşlar Galata Köprüsü`ne akın etti.
Uzun bir süredir gece balık tutabilmenin keyfini yaşamayan balıkçılar, yeni durumdan memnun. Olta balıkçılığı tutkunu vatandaşlar, yasağın sona ermesiyle birlikte balıkçıların en önemli buluşma noktaları olan Galata ve Atatürk Köprüsü`ne akın etti.
Daha önce Terkos Gölü`nde ticari amaçlı balıkçılık yapan ve yaklaşık 20 yıldır Galata Köprüsü`nde balık tutan Suat Karakaş (57), akşam saatlerinden gelip köprüde sabahladığını ve gece sokağa çıkma yasağının kaldırılmasından memnun olduğunu dile getirdi.
Gece yasakların devam ettiği dönemde gündüzleri köprüye geldiğini ev akşam erken saatlerde eve gittiğini belirten Karakaş, "Akşamdan geldim. Malum satılacaklar da var. Tuttuğun balığı sıcakta satamazsın. Şimdi hem serin. Böyle işte, hem sporu mu yapıyorum hem de balığımı tutuyorum. Tuttuğum balığın bir kısmını satıyorum, eve götürüyorum, komşuya dağıtıyorum, eşe-dosta veriyorum. Şu an istavrit var." dedi.
Son dönemde Marmara Denizi`nde görülün müsilajın (deniz salyası) balık çeşitliğini ve balık satışlarını etkilediğini öne süren Karakaş, devletin ilgili kurumları müsilajın balık tüketiminde bir sakınca olmadığını açıklamasına rağmen vatandaşların korktuğunu ve balık tüketiminin bundan dolayı azaldığını kaydetti.
Yaklaşık 25 yıldır balıkçılık yaptığını ve iki günde bir Galata Köprüsü`nde balık tutmaya geldiğini belirten Menekşe Çelik (63) ise burada hem tezgahta bazı ürünleri sattığını hem de balık tuttuğunu ve bu durumdan memnun olduğunu kaydetti.
Akşam 7 sularında köprüye geldiğini kaydeden Çelik, "Sabah 6.5 gibi evime gideceğim. Gece benim için daha rahat. Neden dersen, sıcak. Tutulmuyor, güneşin altında yanıyorsun. Ama şu saatlerde süper bir balık tutma zevkimiz var. Sıcaklarda imaknı yok. Yasakların kalkmasına çok sevindik ama işte şu maskemizi de Allah`ın izniyle çıkarırsak daha da sevineceğiz. Sıcakta maske boğuyor." dedi.
Abisinin balık tutma tutkunundan dolayı bir yıl önce kendisinin de balık tutmaya başladığını belirten Tarık Sözen (24), koronavirüsten dolayı bir süre ara verdiğini ve 1 Temmuz`da gece sokağa çıkma yasağının kalkmasıyla abisiyle beraber gece balık tutmaya geldiklerini söyledi.
Gündüz sıcağından dolayı geceyi tercih ettiklerini belirten Tarık, "Bugün güzel de istavrit var. Müsilaj nedeniyle balıklar azalmıştı ama geri geldi sanırım. Kafa dağıtmak için birebir." ifadelerini kullandı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz