Bitlis’in Hizan İlçesine bağlı Karbastı köyü ve mezralarında yıllardır doğal yöntemlerle ekilen çeltik, asırlık değirmende zahmetli uğraşlar sonucu pirinç haline getiriliyor.
İlçeye 25 kilometre uzaklıkta bulunan Karbastı köyüne bağlı Yamaç mezrasında yaşayan köylüler geleneksel yöntemlerle ektikleri çeltiğin sonbahar mevsiminde hasadını yapıyor.
Hasadı yapılan ve kurutulan çeltiği, işlemlerin ardından doğal su kaynağının üzerine kurulan asırlık değirmene götüren köylüler suyun gücüyle dönen taşta, iki aşamada öğüterek sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alan pirinci elde ediyor.
Hayvancılığın yanında köyün önemli geçim kaynaklarından birinin pirinç olduğunu söyleyen köylülerden Feyat Tuz, köylülerin imece usulüyle ekip biçtikleri çeltiği, yıllardır taş değirmende öğüttüklerini ifade etti.
Feyat Tuz, “Bu dedelerimizden kalan bir değirmendir. Çeltik değirmenidir. Yüzyıllardır bu su buradan akıyor. Bu değirmende çeltiği öğütüp pirinç yapıyoruz. Hem kendimize ayırıyoruz hem de satıyoruz. Biz geçimimizi bu pirinçten sağlıyoruz” dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz