Almanya Başbakanı Angela Merkel, Savunma Bakanlığında düzenlenen veda töreninde yaptığı konuşmada, 16 yıllık başbakanlığının ardından minnettarlık ve alçakgönüllülük hissettiğini söyledi.
Görevini gelecek hafta Sosyal Demokrat Partili Olaf Scholz`a devredecek olan Merkel, başbakan olarak geçirdiği 16 yılın çoğu zaman çok zorlayıcı olduğuna işaret etti.
Merkel, demokrasinin nefret, şiddet ve yanlış bilgilendirmeye karşı savunulması çağrısında bulundu.
İlerideki zorluklara cevap bulma ve geleceği şekillendirme görevinin bir sonraki hükümete kaldığını belirten Alman Şansölye, bu nedenle haftaya görevini devredeceği müstakbel Başbakan Olaf Scholz`a başarılar diledi.
Geleneksel bir tören
Geleneksel bir tören
Veda törenine, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ve eşi Elke Büdenbender ile çok sayıda üst düzey siyasetçi katıldı.
Alman ordusunun "Grosser Zapfenstreich" olarak adlandırılan seremonisi, görevine veda eden Cumhurbaşkanları, Başbakanlar ve Savunma Bakanları için düzenleniyor.
Törende Merkel`in bizzat kendisinin seçtiği "Büyük Tanrı seni övüyoruz" adlı ilahi ile "Benim için kırmızı güller yağsın" ve "Renkli filmi unutmuşsun" adlı parçalar çalındı.
"Benim İçin Kırmızı Güller Yağsın" adlı şarkıyı dinlerken Merkel`in gözleri doldu.
Angela Merkel, 8 Aralık`ta Federal Meclis`te Başbakanlık görevi için yemin edecek olan Olaf Scholz`a görevini devredecek
Yükleniyor lütfen bekleyiniz