Bölgenin en önemli ören yerleri arasında yer alan ve yıl boyunca kazı çalışmaları yapılan Beçin Antik Kenti`nde, gün yüzüne çıkartılan kalıntılar tarihe ışık tutuyor.
Ayakta kalan tarihi yapılar, restore edilerek turizme kazandırılıyor. Bu eserlerden Kale Çeşmesi de restorasyon çalışmasıyla eski ihtişamına kavuştu.
Beçin Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, kentin tarihi geçmişi bulunsa da asıl önemini Menteşe Beyliği döneminde kazandığını söyledi.
Beçin şehri ve kalesini, Menteşeoğlularının başkent olarak seçtiğini, kurucusu Ahmet Gazi`nin de türbesinin bulunduğu bir bölge olduğunu anlatan Pektaş, Beçin`in Türk-İslam dönemi yerleşiminde önemli merkezlerden olduğunu dile getirdi.
Kentte kazıların yanı sıra restorasyon çalışmaları da yürüttüklerine değinen Pektaş, geçen yıl projesi onaylanan Kale Çeşmesi`nde bu yıl çalışma yürütüldüğünü söyledi.
700 YILLIK ÇEŞMEDEN SU AKMAYA BAŞLADI
700 YILLIK ÇEŞMEDEN SU AKMAYA BAŞLADI
Pektaş, "Çeşmenin bulunduğu alanda hem kazı hem restorasyon yapıldı. Burada yürütülen kazı ve restorasyon çalışması sayesinde yaklaşık 700 yıl sonra Kale Çeşmesi`nden su akmaya başladı. Buradaki restorasyon çalışması aslına uygun olarak gerçekleştirildi" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz