Donanımınızı ve yazılımınızı güncel tutun
Donanımınızı ve yazılımınızı güncel tutun
Akıllı telefonunuz ve bilgisayarınızın işletim sistemleri, kendilerini güncellemeniz konusunda ısrarla bildirim yolluyorsa, güncellemeyi daha fazla ertelemeyin. İşletim sisteminizi güncel tutmak, sizi güvenlik açıklarından koruyabilir. Otomatik güncellemeleri açmak, güncel kalmayı kolaylaştırır.
Eski uygulamaları silin
Eski uygulamaları silin
Telefonunuzda veya bilgisayarınızda eski uygulamaları tutmak zararsız görünebilir ancak şaşırtıcı miktarda depolama alanı tüketir. İşletim sistemleri, bir süredir kullanmadığınız uygulamalardan verilerinize erişimi iptal etme konusunda daha iyi hale geldi, ancak uygulamayı silmek daha garanti bir yöntem.
Bir şifre yöneticisi kullanın
Bir şifre yöneticisi kullanın
2016 yılında bir web sitesinden bir hesap oluşturmanızı gerektiren bir çift ayakkabı satın aldığınızı hayal edin. Her şey için kullandığınız parolanın aynısını kullandınız. 2018 yılında, bu web sitesi bir güvenlik ihlali yaşadı ve şifreniz ele geçirildi, ancak bunu hiç duymadınız. Şimdi, bu ayakkabıların modası geçtikten çok sonra, bilgileriniz hala orada ve daha önemli hesaplarınıza girmek isteyebilecek kişiler tarafından kullanılabilir.
Şifre yöneticisi oluşturmak , hesaplarınız için kırılması zor, benzersiz şifreler oluşturur ve bunları hatırlamak zorunda kalmadan kolayca giriş yapmanızı sağlar.
Farklı sitelere kolaylık olması için Facebook hesabınız üzerinden giriş yaptınız ve şifreniz üçüncü tarafların eline geçti. Cambridge Analytica tarzı olası bir siber saldırı tüm gizliliğinizi tehlikeye atabilir. Facebook`unuza bağlı üçüncü taraf hesaplarınız varsa, bu bağlantıları kaldırmak için iyi bir zaman.
İki faktörlü kimlik doğrulamasını açın
İki faktörlü kimlik doğrulamasını açın
Sağlam bir şifreniz olsa bile, bilgisayar korsanlarının şifreyi kırması ve hatta atlaması imkansız değildir, bu nedenle iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanışlı olabilir. Uygulamaların ayarlar bölümünden iki faktörlü kimlik doğrulama etkin hale getirilebilir.
Temel güvenlik kontrollerinden geçin
Temel güvenlik kontrollerinden geçin
Büyük teknoloji şirketlerinden birkaçı size özel gizlilik ve güvenlik ayarlarınızı gözden geçirme ve düzenleme fırsatı sunar. Bir süredir bu menülere girmediyseniz, paylaştıklarınızı kontrol etme konusunda ne kadar seçenek olduğunu görünce şaşırabilirsiniz.
Maillere gelen linklere tıklamadan iki kez düşünün
Maillere gelen linklere tıklamadan iki kez düşünün
Birçok siber saldırı, mailler üzerinden gerçekleştiriliyor. Linkler üzerinden bilgisayara bulaştırılan virüsler, güvenlik duvarlarının aşılmasını sağlayarak siber güvenlik önlemlerini aşıyor. Bu nedenle kaynağından emin olmadığınız linkleri tıklamayın.
İnternet alışverişlerinde güvenilir siteleri tercih edin
İnternet alışverişlerinde güvenilir siteleri tercih edin
İnternet üzerinden alışveriş yaparken, özellikle daha köklü ve denetimli olan alışveriş siteleri tercih edilmeli. İnternet sitesinin https:// ile başlaması, 3D Secure özelliği bulunması ve ödemelerde bu yöntemin kullanılması dolandırıcılıkların önüne geçmeye yardımcı olur.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz