Tepeli pelikan, küçük karabatak gibi nesli tehlikedeki kuş türleri de dahil 20 bin su kuşuna ev sahipliği yapan ve son dönemde dolum oranı yüzde 1,5 seviyesine kadar gerileyen Marmara Gölü, ocaktaki yağışlardan da umduğunu bulamadı.
Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 1945`te tarımsal sulama amacıyla oluşturulan Marmara Gölü, ortalama yıllık 150 milyon metreküp suyu Gediz Ovası`na veriyor.
Yaz döneminde kuraklığa bağlı sulardaki çekilmenin etkisiyle derinliğin yer yer 50 santimetreye kadar düştüğü göldeki su seviyesi, ocaktaki yağışlara rağmen beklenen ölçüde artmadı.
Son yağışların ardından gölde, doluluk oranı yarım puan artışla yüzde 2 seviyelerine yükseldi.
Tepeli pelikan, küçük karabatak gibi nesli tehlikede olan kuş türleri de dahil 20 bin su kuşuna ev sahipliği yapan ve bu özelliğinden dolayı da 2017`de "Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan" ilan edilen Marmara Gölü`ndeki canlılığın sürmesi için gelecek dönemdeki yağışlar daha da önemli hale geldi.
DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar, yılbaşında bu yana yağışların Ege kıyılarında etkili olduğunu ancak iç kesimlerde beklenen yağış artışını göremediklerini ifade etti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz