Kula, 18. yüzyıldan kalma tarihi evleri, çarşısı, volkanları, peribacaları, bazalt sütunları, Yunus Emre ve Tabduk Emre Türbesi ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekebilecek birçok güzellik barındırıyor.
Salgın öncesinde yıllık 100 binden fazla turistin ziyaret ettiği ilçede, Covid-19 nedeniyle ziyaretçi sayısı 30 binlere kadar düştü.
Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Kula Belediyesi, Covid-19 döneminde, turizm alanlarında bir dizi çalışma gerçekleştirdi.
UNESCO tarafından da tescillenen binlerce yıl önce patlamış volkanların oluşturduğu Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı`na ziyaretçi merkezi yapılması için proje hazırlandı.
Toplam 2 milyon 659 bin 800 lira yatırım bedelli proje kapsamında 30 dönümlük alanda, araç park alanları, restoran, idari ofisler, eğitim atölyeleri, seminer salonları ve jeopark müzesi yapılacak.
Tarihi 4 konak restore edildi
Tarihi 4 konak restore edildi
İki konakta ise restorasyon çalışmaları devam ediyor. Genelde iki katlı ve avlulu, üst katları sokağa çıkıntılı, üzeri kiremit örtülü olan, özgün ahşap yapısı, alçı ve kalem işi süslemeleriyle geleneksel Osmanlı sanatının başarılı örneklerini sergilendiği evler, ilçeye gelen ziyaretçilere, konaklama tesisi olarak hizmet verecek.
İlçede pek çok geleneksel el sanatı ustasının işletmesinin bulunduğu 17. ve 18. yüzyıl mimarisinin izlerini taşıyan tarihi çarşıda ise restorasyon çalışmaları sürüyor. Çarşıdaki çalışmaların yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Batı Anadolu`da kurulan ilk Türk köylerinden biri olan, Kula`ya 25 kilometre uzaktaki Emre Mahallesi`nde de Yunus Emre ve hocası Tapduk Emre`nin türbesinde çevre düzenlemesi yapıldı.
Ziyaretçilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve bölgenin bir kültür alanına dönüştürülmesi için Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından 24 bin metrekare alanda yürütülen çevre düzenlemesi, sosyal alan ve aydınlatma çalışması tamamlanarak, ziyarete açıldı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz