Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan: 2018 sanayide dijital dönüşüm yılı olacak

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "2018 sanayide dijital dönüşüm yılı olacak. Bu noktada 2018 yılını çok yoğun geçireceğiz." dedi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TRT Haber'de yayınlanan 'Neden Böyle' programında Mücahit Küçükyılmaz ve Murat Yılmaz'ın gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

"Türkiye büyüyemez diyenler ters yüz oldu"

Bakan Elvan, "Türkiye büyüyemez diyenlere bakmak lazım, yoğun bir eleştiriye maruz kaldık. Bunları söyleyenler ters yüz oldu. 2016'nın ağustos ayından itibaren ciddi önlemler aldık. Yatırımcılara ve işletmecilere katkı sağlayarak bu noktaya geldik." dedi.

İhracat rakamları

Türkiye'nin son 31 yılın en yüksek sanayi ihracat oranını yakaladığını söyleyen Elvan, "İhracatta ciddi bir canlanma söz konusu. Almanya ile ilişkilerimiz malum; ancak yaptığımız ihracatta artış var. İhracatımızda da çift haneli büyümeye devam edeceğiz. Sanayi sektöründeki büyüme hızı hizmet sektöründen daha büyük. Sanayi kapasite kullanım oranı yüzde 80'lere ulaştı. 2017'de sağlıklı bir büyüme gerçekleştirdik." diye konuştu.

 

 

"Darbe girişiminin arkasında olanlar hüsrana uğradılar"

Kalkınma Bakanı Elvan, "15 Temmuz darbe girişimi sonrası gelişmiş bazı ülkelerin medyasındaki tutuma bakmak lazım, Türkiye aleyhine birçok yazılar çıkardılar. Darbe girişiminin arkasında olanlar hüsrana uğradılar, Türkiye'nin politikalarından rahatsız olanlar söz konusuydu halen de var. Biz ulusal güvenliğimiz için kendi kararlarımızı kendimiz veririz." dedi.

Elvan, "2018 yılına çok iyi başladığımızı ifade etmek istiyorum. Borsa'da bugün rekor kırıldı.Biz artık Türkiye olarak gelişmeye, kalkınmaya açık ve süratle büyümeye, güçlenmeye devam ediyoruz." diye konuştu.

 

 

 

"2018 sanayide dijital dönüşüm yılı olacak"

2018'de yaşanacak ekonomik gelişmelere de değinen Elvan, "Bizim yatırımcılardan beklentimiz yatırımlarını yapmaları. Özellikle sanayinin dijitalleşmesini sağlayıcı tedbirler alıyoruz. 2018 sanayide dijital dönüşüm yılı olacak. Tasarım ve dijital dönüşüm merkezleri olacak.Bu noktada 2018 yılını çok yoğun geçireceğiz. Özellikle ithalatımızı azaltıcı tedbirler alacağız. 2018 turizm açısından çok iyi bir yıl olacak. Gelen turist sayısında artış söz konusu. AK Parti hükümetleri ekonomik disiplini hiçbir zaman elden bırakmadık." dedi.

11. Kalkınma Planı

Elvan, 11. Kalkınma Planıyla ilgili şunları söyledi:

"Hazırlıklarını aşağı yukarı 1 yıldan beri yapıyoruz. Şu anda Özel İhtisas Komisyonları kuruldu, çalışma grupları oluşturuldu. Yaklaşık 3500 kişi şu anda 11. Kalkınma Planı için çalışıyor. Bunların arasında öğretim üyeleri var, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler var, özel kesimden katılımcılar var, yine kamu kesiminden katılımcılar var. Dolayısıyla her bir alana yönelik yoğun bir çalışma içerisindeler. Odaklanmak istediğimiz alan gayet net. Türkiye’nin ithalata olan bağımlılığını azaltıcı, teknoloji gerektiren alanlarda ithalata olan bağımlılığı azaltmak ve bu alanda Türkiye’de yatırımı teşvik etmek. Petrokimya alanında, savunma sanayi, ilaç, tıbbi cihazlar gibi alanlara yönelik yatırımları özendirici tedbirleri alacağız ve bizim gerçekten yapısal bir sorun olan cari açık problemini çözmek istiyoruz artık." 

"Avrupa'da istihdam sayılarında azalma varken Türkiye'de artış var"

Türkiye'nin istihdam oluşturmada oldukça başarılı bir ülke olduğunu söyleyen Bakan Elvan, "Avrupa'da istihdam sayılarında azalma varken Türkiye'de artış var. Dünyadaki gelişmelere açık genç bir nesil var, biz bunları değerlendirmeye çalışıyoruz.Türkiye gerçekten büyük ölçekli projeleri çıkarmada başarılı bir ülke. Yerli ve milli kullanımda yüzde 20-25'lik bir oran vardı biz bunu yüzde 60-65'e çıkardık." dedi.

Güneydoğu'ya Yatırım Projeleri

Güneydoğu'ya Yatırım Projeleri'ne ilişkin ise "Yatırım ve istihdamda hayal bile edemeyeceğimiz noktalara ulaştık.  Çok ciddi destek ve teşviklerimiz var. Terörün kökünün kazınmasıyla daha iyi noktalara geleceğiz." diye konuştu.

Bölgedeki hareketliliğin ekonomiye yansımaları

Elvan, "Bizim önceliğimiz ulusal güvenliğimizi korumaktır. İran'da ciddi bir karışıklık söz konusu, umuyoruz bir an önce bu karışıklık sona erer. Suriye, İran ve Irak ile ticaret sıkıntımız yok. "dedi.

Bitcoin konusuna da değinen Elvan, "Bunun çok ciddi bir risk oluşturduğunu düşünüyorum. Bu tamamen sanal bir ortamda gerçekleşiyor ve çok riskli." açıklamasını yaptı.