DÜNYA

Gurbetçi gencin katilleri 4 yıldır bulunamıyor

11 Ocak 2016 Pazartesi 15:12

Almanya'nın başkenti Berlin’de 5 Nisan 2012 yılında öldürülen Burak Bektaş'ın ailesi, aradan geçen 4 yılda polisin hiç bir bulguya rastlayamamasını eleştirdi.

Bektaş'ın annesi Melek Bektaş ve babası Gülahmet Bektaş, Berlin'de 20 Eylül 2015'te öldürülen İngiliz vatandaşı Luke Holland'ın babası Philip ve annesi Rita Holland ile Federal Basın Merkezinde düzenlenen ortak basın toplantısına katıldı.

Burada konuşan anne Bektaş, cinayetin üzerinden 4 yıl geçtiğine dikkati çekerek, ''Biz aile olarak sadece Berlin'de değil, tüm Almanya çapında araştırma yapılmasını istiyoruz. 4 yıldır rahat uyuyamıyoruz. Katil serbest geziyor. İki tane daha çocuğum var. Onlar için çok endişeleniyorum'' dedi.

Holland ile Bektaş cinayetlerindeki benzerliklere işaret ederek, bu durumun daha iyi araştırılması isteyen anne Bektaş, Holland’ın ailesiyle ortak kanaatlerinin, polisin bu konuyu tüm detaylarıyla araştırmadığı yönünde olduğunu vurguladı.

Ailenin avukatı Mehmet Daimagüler de “Olayda ırkçı bir parmağın olup olmadığı araştırılmalı” diye konuştu.

Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü cinayetlerinde de “aynı vurdumduymazlıkların” yaşandığını belirten Daimagüler, Almanya'da polisin aşırı sağcı eylemlerde bile konuyu farklı aksettirdiğini iddia etti. Daimagüler, ''Aşırı sağcıların rahatsızlık verdiği bir döner dükkanı sahibinin kendisini ve kız arkadaşını korumak istemesini polis, kayıtlara kız kavgası olarak geçiriyor. Komşularına ırkçı söylemlerde bulunan aşırı sağcı Almanı şikayet eden komşuların bu şikayetini, komşu kavgası olarak kayıtlara geçiriyorlar'' dedi.

-“Federal savcılık ele almalı”

Ailenin diğer bir avukatı Ogün Parlayan da konunun Federal Savcılık tarafından ele alınması gerektiğini söyledi.

Parlayan, olayın psikolojik analizinin yapılması taleplerini savcılığın reddettiğini dile getirerek, ''Ancak polis raporunda görüldüğü üzere bu analiz yapılmış, ne bizim ne de savcılığın bundan haberi var'' dedi.

Luke Holland'ın annesi Rita Holland da Burak Bektaş cinayetiyle oğlunun cinayeti arasındaki bağlantının araştırılmasını istedi.

Avukat Onur Özata, Luke Holland olayından sonra Rolf Z. adında bir Almanın gözaltına alındığını ve evinde yapılan aramalarda Hitler fotoğraflarıyla bazı aşırı sağ görüşlü doküman bulunduğunu ifade ederek, ilgili şahsın Burak Bektaş cinayeti nedeniyle de sorgulanmasını istediklerini kaydetti.

(AA)