ABD‘nin Afrin’deki terör örgütünü kurtarma bahanesi: DEAŞ

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Afrin'deki gelişmelerin DEAŞ'la mücadeleyi olumsuz etkilediğini söylerken, İstihbarat Direktörü Coats da ABD güçlerini riske attığını iddia etti.

ABD'nin terör örgütü YPG/PKK'ya ayırdığı bütçenin yankıları devam ederken ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Ulusal İstihbarat Ajansı Direktörü Dan Coats'dan Afrin'le ilgili yeni açıklamalar geldi.

Tillerson: Suriye'nin kuzeyindeki son gelişmelerden kaygılıyız

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuveyt Dışişleri Bakanı Sabah el-Halid el-Hamad es-Sabah'la birlikte ortak basın açıklaması yaptı.

Pentagon'dan teröristlere 550 milyon dolar

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere başlattığı Zeytin Dalı Herakatı’na da değinen Tillerson, bu harekatın DEAŞ'la mücadeleyi olumsuz etkilediğini öne sürdü.

Tillerson, "Afrin'deki gelişmeler Suriye'nin doğusunda DEAŞ'a karşı verdiğimiz mücadeleyi olumsuz etkiliyor. Güçlerin Afrin'e doğru yönelmesiyle NATO müttefikimiz Türkiye ile bu gelişmelerin etkisinin temel hedef olan DEAŞ'la mücadeleyi etkilediği noktasında temaslar halindeyiz." diye konuştu.

Bu hafta içerisinde Türkiye'ye gideceğine dikkati çeken Tillerson, konuya ilişkin görüşmelerine devam edeceğini söyledi.

"ABD güçlerini riske atıyor"

Öte yandan ABD Ulusal İstihbarat Ajansı Direktörü Dan Coats da Senato İstihbarat Komitesi’nde "Dünya Genelindeki Tehditler" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Afrin'de terör hedeflerine yönelik Zeytin Dalı Harekatı hakkında konuştu, şunları söyledi:

"Türkiye, Orta Doğu’da Kürt hırsını engellemek için yollar arayacak, ve Suriye’nin kuzeybatı bölgesinde devam etmekte olan Türk saldırısı DEAŞ’a karşı mücadeleyi bölgede karmaşık hale getiriyor ve alandaki ABD güçlerini riske atıyor."

Kaynak: AA