ABD'den terör örgütü YPG/PKK'ya yeni kılıf

Pentagon, bütçeden terör örgütü YPG/PKK'ya ayrılan 550 milyon doların 250 milyon dolarlık kısmının kullanımına ilişkin çelişkili açıklamalar yaptı.

2019 mali yılı savunma bütçesi teklifinde "DEAŞ karşıtı operasyonlara ilişkin sınır güvenlik ihtiyaçları" için 250 milyon dolar fon talep edildiğine ilişkin haberi üzerine, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway açıklama yaptı.

Irak-Suriye sınırını işaret etmişti

Galloway, 2019 mali yılı bütçe teklifinde Suriye'de sınır güvenliği için talep edilen 250 milyon doların odağının Irak-Suriye sınırı olacağını söylemesinden kısa süre sonra Anadolu Ajansı muhabirine ulaşarak açıklamasında düzeltme yapmak istediğini söyledi.

Pentagon'dan teröristlere 550 milyon dolar

Teröre destek bütçesine ilişkin 2 kez düzeltme yapıldı

Galloway, "Sehven hata oldu. Aslında 250 milyon dolar, Lübnan ve Ürdün hükümetlerine sınır güvenlik desteği vermek üzere talep ediliyor, Suriye'deki ortak kuvvetler için değil " dedi.

Binbaşı Galloway, kısa bir süre sonra bu kez Pentagon'un elektronik posta listesine kayıtlı medya mensuplarına yönelik daha geniş bir açıklama yaptı.

Bu açıklamada ise söz konusu 250 milyon dolarlık fona ilişkin, "Bu fon Lübnan ve Ürdün dahil olmak üzere çatışma alanlarına yakın bulunan ülkelerin sınır güvenliğini artırmaya yöneliktir." denildi.

Galloway açıklamasına ayrıca "Sınır güvenlik fonu, Taramadan Geçirilmiş Suriye Muhalefeti dahil Suriye İç Güvenlik Gücü'nün eğitim ve teçhizatlandırılması için kullanılmayacak" diye de ekledi. 

ABD'nin terör ordusu

Suriye’de YPG/PKK’nın öncülüğünde 30 bin kişiyi bulacak bir "Sınır Koruma Birliği" ve "Kuzey Suriye Ordusu" kurmaya hazırlandığı geçtiğimiz aylarda ortaya çıkmıştı.

Kısa bir süre sonra ise açıklama yapan ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon söz konusu kuvvetin Sınır Güvenlik Gücü olduğunu ve şu aşamada 430 kişinin eğitildiğini açıklamıştı.

Washington'da YPG/PKK çelişkisi

Dillon ayrıca toplam rakamın 30 bini bulacağını ve SDG’nin (YPG/PKK’nın paravanı) bu projeye öncülük edeceğini söylemişti.

Ancak bu açıklamanın Türkiye ile ABD arasında krize neden olmasından dolayı Pentagon eğitilen gücün konvansiyonel bir sınır koruma birliği olmadığını eğitilen grubun "İç İstikrar ve Güvenlik Gücü" olacağını duyurmuştu.

Ancak bugün açıklanan bütçe talep tasarısında da Muhtemel Dış Operasyonlar kapsamında DEAŞ'a karşı operasyonlara ilişkin Suriye'de sınır güvenliği ihtiyaçları için 250 milyon dolar talep edilmesi, Pentagon’un sadece isimler üzerinde oynadığı, ilk duyurulan projenin devam ettiği yorumlarına neden olmuştu.

Kaynak: AA