TRT Haber

İnternet Andıcında Gözler Mahkemede

'İnternet Andıcı Soruşturması'nda gözler artık mahkemeye çevrilmiş durumda. Soruşturmayı yürüten özel yetkili savcı, hazırladığı İddianameyi İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne teslim etti.

Hükümet aleyhinde kara propaganda yapmak amaçlı kurulduğu iddia edilen internet siteleriyle ilgili yaklaşık iki yıldır yürütülen soruşturma tamamlandı.

Soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Savcı Cihan Kansız, iddianameyi 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu.

42 Site "Kara Propaganda" Yapıyordu İddiası
'Genelkurmay bünyesinde hükümet aleyhine kara propaganda yapmak amacıyla internet siteleri kurulduğu' yönünde gelen bir ihbar mesajıyla başlayan soruşturma, yaklaşık iki yıl sürdü. Yürütülen soruşturma kapsamında, başta zamanın eski Birinci Ordu Komutanı ve dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, eski Genelkurmay Adlî Müşaviri Hıfzı Çubuklu ve Albay Dursun Çiçek'in de aralarında olduğu 19 kişinin ifadesi alındı.

Bu Siteleri Kim Yönetiyordu?
Bu arada Özel Yetkili Savcılık Genelkurmay Başkanlığı'na "Bu siteleri kim yönetiyordu?" diye sordu. Konuya ilişkin Genelkurmay'dan gelen raporda, söz konusu sitelerin o tarihte görevde bulunan personelin sorumluluğunda olduğu belirtildi. 

Çiçek: Siteler Emir Komuta Zincirinde Hazırlandı
Raporun ortaya çıkmasının ardından daha önce ifadesi alınan Albay Dursun Çiçek, bu kez kendi isteğiyle- mahkemeye geldi ve Savcı Cihan Kansız'a bir defa daha ifade verdi. Çiçek'in son ifadesinde, sitelerin, emir komuta zincirinde hazırlandığını söylediği ve komuta kademesini işaret ettiği öne sürüldü.

Davaların Birleştirilmesini İstedi
İddianameyi İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderen Savcı Cihan Kansız, dosyanın "Demokrasiye Müdahale Planı Davası" davasıyla birleştirilmesini istedi. Savcı, iddianamede adı geçen şüphelileri, 'örgüt kurarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüsle' suçladı. 

İddianamede 22 Şüpheli Yer Aldı
90 sayfalık iddianamede toplam 22 şüpheli yer aldı. Şüpheliler arasında önemli isimler var.

Hasan Iğsız da Şüpheli Olarak Yer Aldı
İddianamede, 1 numaralı şüpheli olarak, Emekli Orgeneral Hasan Iğsız yer aldı. Soruşturma kapsamında ifade veren Ege Ordu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler, Korgeneraller Mehmet Eröz ve İsmail Hakkı Pekin, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Tümgeneraller Mustafa Bakıcı ve Hıfzı Çubuklu da iddianamede yer şüpheliler arasında. Ergenekon Davalarına da bakan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin, iddianameyi incelemek için 15 günlük süresi var.