İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin (İTEF) altıncısı 5-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında, Şehir ve Yolculuk teması altında başladı.
İTEF kapsamında edebiyatseverler, her yıl olduğu gibi bu yıl da festival kapsamında sevdikleri yerli ve yabancı yazarlarla bir araya gelecekler.
Okurlar 5-8 Mayıs tarihleri arasında söyleşiler, atölye çalışmaları, çocuk etkinlikleriyle dopdolu bir festival programını takip etme imkanı bulacaklar. Festival aynı zamanda bu yıl bünyesine iki yeni programı da katarak 9-11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan İTEF-Mutfakta Edebiyat ve İTEF-Çocuk etkinliklerini başlatıyor.
İTEF-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin davetlisi olarak,Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yılı kutlamaları çerçevesinde Polonya’nın önde gelen yeni nesil yazarları festivalde bulunacaklar. Polonya’nın Thomas Pynchon’u tabir edilen yazar ve sinemacı Andzrej Bart, Newsweek-Polonya’nın yayın yönetmeni Zygmunt Miloszewski, yeraltı edebiyatının güçlü ismi Wojciech Kuczok, çocuk edebiyatı yazarı ve eleştirmeni Joanna Olech ve akademisyen-çizer Adam Pekalski festival takipçileri için çağdaş Polonya edebiyatının kapılarını aralayacaklar.
Katılımların ücretsiz olduğu etkinliklere info@itef.com.tr adresi üzerinden LCV yaptırılması gerekmektedir.
FESTİVAL PROGRAMI
6.5.2014
Türkiye'de Ermenice, Kürtçe ve Lazca edebiyatların dünü ve bugünü
18.00-19.00, Sismanoglio Megaro, İstiklal Caddesi
Fehim Işık, İkna Sarıaslan, Nükhet Eren Moderasyon: PEN Türkiye
Aile Hukuku/Family Plot
19.15-20.15, Sismanoglio Megaro, İstiklal Caddesi
Alison Pick, Ece Temelkuran, Vincent Lam Moderatör: Eleanor Wachtel
İnsan Unutur/ Flashbacks into History
20.30-21.30, Sismanoglio Megaro, İstiklal Caddesi
Andrzej Bart, Ayşegül Devecioğlu, Douwe Draaisma, Inka Parei
Açık Yapıt Öykü Atölyesi
18.00-21.00, kargArt, Kadıköy
Moderatör: Sedat Demir
FABİSAD: Fantastik Tarihimiz
19.30-20.30, Atatürk Kitaplığı, Taksim
Devrim Kunter, Mehmet Berk Yaltırık, Yiğit Değer Bengi
7.5.2014
Karanlık Yolculuk:Cehennemden Geçiş / The Dark Journey:Passage Through Hell
18.00-19.00, Sismanoglio Megaro, Taksim
Carl-Johan Vallgren, Sezgin Kaymaz, Wojciech Kuczok Moderatör: F. Cihan Akkartal
Hayatımın Öyküsü
19.15-20.15, Sismanoglio Megaro, İstiklal Caddesi
Ercan Kesal, Hikmet Hükümenoğlu, Yekta Kopan
Postmodern Sancı: Hakikate Atılan Çapa?/The postmodern trouble: An Anchor to Reality?
20.30-21.30, Sismanoglio Megaro, İstiklal Caddesi
Andrzej Bart, Inka Parei, Murat Menteş Moderatör:Ayşe Ünal Ersönmez
İntikam uzun ve yalnız bir yol / Revenge is a long and lonely road
18.30-19.30, KargArt, Kadıköy
Alison Pick, Honggyu Son, İnci Aral
Ayrılış Üzerine / On Leaving
19.45-20.45, KargArt, Kadıköy
Burhan Sönmez, Vincent Lam
FABİSAD: Biz Neden Korkarız?
18.00-19.00, Atatürk Kitaplığı, Taksim
Can Evrenol, Gülay Er Pasin, Onat Bahadır Moderatör: Galip Dursun
8.5.2014
Sırtçantalılar: Yolda
18.00-19.00, Sismanoglio Megaro, İstiklal Caddesi
Buket Şahin, Engin Kaban, Okan Okumuş, Ömürden Sezgin Moderatör:Nazli Gürkaş
Türkçe Edebiyatta Yol ve Yolculuk
19.15-20.15, Sismanoglio Megaro, İstiklal Caddesi
Murat Belge, Sevengül Sönmez
Sınırlar Üzerine / On Borders
20.30-21.30, Sismanoglio Megaro, İstiklal Caddesi
Carl-Johan Vallgren, Douwe Draaisma, Nermin Yıldırım Moderatör:Ayşe Ünal Ersönmez
FABİSAD: Kabus Toplum Tarifleri
18.30-19.30, kargArt, Kadıköy
Detaylar için www.itef.com.tr'yi takip ediniz.
FABİSAD: Yerli Fantazyada Yeni Sesler
19.30-20.30, kargArt, Kadıköy
Belma Fırat, Gülbike Berkkam, Nihan Sayın Moderatör: Barış Müstecaplıoğlu
9.5.2014
Çiğdem Gündeş ve Ayda Kantar ile Çizgiden Masala (7-9 yaş)
10.00-11.00, İTEF-Çocuk Çadırı, Suadiye Sahili
Görkem Yeltan'la Doğaçlama Hikaye Yazıyorum (8-9 yaş)
11.30-12.30, İTEF-Çocuk Çadırı, Suadiye Sahili
Seza Kutlar Aksoy ile Kitapların Büyülü Dünyasına Yolculuk (8-13 yaş)
13.00-14.00, İTEF-Çocuk Çadırı, Suadiye Sahili
Sedat Girgin ile Kendi Romanının Kahramanı Ol! (8-13 yaş)
14.15-15.15, İTEF-Çocuk Çadırı, Suadiye Sahili
Çiğdem Odabaşı ile Yaratıcı Drama ile Okuma Atölyesi “Sevdalı Bulut Masalı” (8-9 yaş)
15.30-16.30, İTEF-Çocuk Çadırı, Suadiye Sahili
10.5.2014
İpek Kuşçu ve Esra Düzdağ anlatıyor: Abur Cuburun En Kolayı, En Doğalı (5-10 yaş)
10.00-11.00, İTEF-Çocuk Çadırı, Suadiye Sahili
Aytül Akal ve Mustafa Delioğlu ile “Sözcüklerden Renklere Okuma Atölyesi” (8-13 yaş)
11.15-12.15, İTEF-Çocuk Çadırı, Suadiye Sahili
Handan Durgut ve Sedat Girgin ile “Bir Uçurtma Olsam!" (11-13 yaş)
13.00-14.00, İTEF-Çocuk Çadırı, Suadiye Sahili
Sara Şahinkanat ile Birlikte Yaratıcı Okuma Atölyesi- "Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor!"(5-9 yaş)
14.15-15.15, İTEF-Çocuk Çadırı, Suadiye Sahili
Tülin Kozikoğlu ile "Dondurma Yok mu?" Yaratıcı Okuma Atölyesi (5-8 yaş)
15.30-16.30, İTEF-Çocuk Çadırı, Suadiye Sahili
Yeni Bir Yaşam Kültürü: Slow Food
12:30 - 13:30, İTEF-Mutfakta Edebiyat Çadırı, Suadiye Sahili
Nedim Attilla, Tangör Tan
Ece Vahapoğlu ile Sağlıklı Yaşamın Püf Noktaları
13:30- 14:30, İTEF-Kitap Çadırı
Türkiye'de Değişen Damak Tadı ve Mutfaklar
14:30 - 15:30, İTEF-Mutfakta Edebiyat Çadırı, Suadiye Sahili
Maksut Aşkar, Tuba Şatana
Mevlevi Mutfağı
15:30– 16:30, İTEF-Kitap Çadırı, Suadiye Sahili
Nevin Halıcı
Eski İstanbul Kahvehaneleri ve Kahve Kültürü
16:00 - 17:00, İTEF-Mutfakta Edebiyat Çadırı, Suadiye Sahili
Kemalettin Kuzucu
Günümüz Türk Mutfağında Kayıkla bir Gezinti
17:00-18:30, İTEF-Kitap Çadırı, Suadiye Sahili
Artun Ünsal
Batılı Seyyahlar Gözünden Osmanlı'da Gündelik Hayat ve İstanbul Sofraları
17:30 - 18:30, İTEF-Mutfakta Edebiyat Çadırı, Suadiye Sahili
Mario Levi, Nazlı Pişkin, Sevim Gökyıldız
Akdeniz Mutfağında Deniz Mahsulleri
19.00-20.00, İTEF-Mutfakta Edebiyat Çadırı, Suadiye Sahili
Gabriele Sponza
11.5.2014
Fatih Erdoğan ile Söyleşi (8-13 yaş)
11.15-12.15, İTEF-Çocuk Çadırı, Suadiye Sahili
Toprak Işık ile "Nerden Çıktı Bu Fen ve Teknoloji?"(9-13 yaş)
13.00-14.00, İTEF-Çocuk Çadırı, Suadiye Sahili
Simla Sunay ile Resim ve Şiir Atölyesi- Bedri Rahmi Eyüboğlu: Mavi'nin Mutluluğu
(8-13 yaş)
14.15-16.00, İTEF-Çocuk Çadırı, Suadiye Sahili
Melek Özlem Sezer ile "Masal Masal Matitas" (5-8 yaş)
16.15-17-15, İTEF-Çocuk Çadırı, Suadiye Sahili
Şu Çay Demleninceye Kadar
12:30 - 13:30, İTEF-Mutfakta Edebiyat Çadırı, Suadiye Sahili
Bahri Vardarlılar, Mustafa Duman
Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek Kültürü
13.30- 14.30, İTEF-Kitap Çadırı, Suadiye Sahili
Marianna Yerasimos
Anadolu Yemekleri ve Ritüeller
14.00 - 14.45, İTEF-Mutfakta Edebiyat Çadırı, Suadiye Sahili
Aylin Öney Tan, Nilhan Aras
Osmanlı Dönemi Yemek Kitap ve Yazılarından Anadolu Yemekleri
14.45-15.30, İTEF-Mutfakta Edebiyat Çadırı, Suadiye Sahili
Sabri Koz
Beslenmenin ABC'si
15.30- 16.30, İTEF-Kitap Çadırı, Suadiye Sahili
Yavuz Dizdar
Sofralardan Edebiyata Anadolu'nun Tatlıları, Şerbetleri ve Meyve Mirası
16.00 - 17.00, İTEF-Mutfakta Edebiyat Çadırı, Suadiye Sahili
Gül İrepoğlu, Priscilla Mary Işın, Sahrap Soysal
"Lüfer Sevdası"
17.00- 18.00, İTEF-Kitap Çadırı, Suadiye Sahili
Defne Koryürek
Konstantinopolis'ten İstanbul'a Bereketli Mutfaklar
17:30 - 18:30, İTEF-Mutfakta Edebiyat Çadırı, Suadiye Sahili
İlhan Eksen, Özge Samancı, Sula Bozis