Kategoriler
GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkevi binamızın kapıları herkese açıktır

Son Güncelleme:

Kaynak: TRT Haber

[Fotoğraf: AA (Arşiv)]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'ta "Yeni Türkevi Binası Açılış Töreni"nde konuştu. Erdoğan, "Bu bina barışa olan inancımızın da bir sembolü. Türkevi binamızın kapıları herkese açıktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'ta "Yeni Türkevi Binası Açılış Töreni"ne katıldı.

Törende konuşan Erdoğan, Türkevi'nin kapısının herkese açık olduğunu söyledi. 

"Mültecilere desteğiniz için teşekkürler"

Erdoğan'ın ardından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, konuşma yaptı. Guterres, "Korunmaya muhtaç mültecilere desteğiniz için size içten teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Sonrasında ise Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, açılış duası yaptı. Duayla birlikte kurdele kesilerek açılış gerçekleştirildi. 

"Türkiye bir başyapıt ortaya çıkardı"

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Türkiye, bu eserle beraber büyüklüğünü, birikimini ve artan gücünü yansıtan bir başyapıt ortaya çıkardı. Birleşmiş Millerler (BM) binasının tam karşısında bu önemli yapıyı hayata geçirmemiz ayrı bir anlam taşıyor.

"Daha adil bir düzeni savunuyoruz"

Dünya beşten büyüktür diyerek çok kutuplu, çok merkezli, çok kültürlü daha kapsayıcı ve daha adil bir düzeni savunuyoruz. Türkevi binamız Birlemiş Milletler'e (BM), çok taraflılığa, adalete ve barışa olan inancımızın da bir sembolüdür. 

 

 

"Türkevi binamızın kapıları herkese açıktır"

Türkevi ABD'de yaşayan vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza, akraba ve dost topluluklara da yeni bir çatı olacaktır. 2023'e giden süreçte Türkevi binamız uluslararası toplumdaki yerimizin de bir yansıması olacaktır. Türkevi binamızın kapıları herkese açıktır. Büyüyen, gelişen ve güçlenen Türkiye'nin diplomatik ağırlığının ve vizyonunun nişanesini işte burada yükselttik. 

Açılışa, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ile yabancı ülke temsilcileri ve davetliler katıldı.

Etiketler: Recep Tayyip ErdoğanABD