Kategoriler
EKONOMI

Yeni Ekonomi Paketi'nin ana başlıkları belli oldu

Son Güncelleme:

Kaynak: TRT Haber

[Fotoğraf: AA]

Küçük esnafa gelir vergisi muafiyeti, meslek lisesi öğrencilerini çalıştıran işverene teşvik, "Youtuber"lar için vergi düzenlemesi... AK Parti'nin yeni ekonomi paketinin ana başlıkları netleşti.

Yüz binlerce kişiyi ilgilendiren yeni ekonomi paketi yolda. AK Parti'nin hazırladığı 55 maddelik teklife son şekli veriliyor.

Düzenlemeyle berber, kuaför, terzi ve ayakkabı tamircisi gibi 1 milyona yakın küçük esnafın gelir vergisi kaldırılacak. Muafiyetten yıllık cirosu 240 bin liranın altında olanlar yararlanacak.

Meslek lisesi öğrencilerini ara eleman olarak istihdam eden işverene teşvik verilecek. Öğrenci başına 760 lira olan desteğin tamamını devlet ödeyecek. Kalfalık yapan lise öğrencilerinin ücreti bin 200 liraya yükseltilecek, bu da devlet tarafından karşılanacak. Teşviklerle, iş garantili öğrenci sayısının 160 binden 500 bine çıkarılması planlanıyor.

Youtuber'lar için de vergi düzenlemesi geliyor. Reklamlardan elde ettikleri gelirin vergisi yasal tabana oturtulacak. Bankalarda açacakları hesaplarla vergi kaynağından kesilecek.

Yeni ekonomik paketle, çiftçilerin kullandığı mazot ve gübre desteğinden vergi kesintisi de kaldırılacak.

Vergi teklifi, 1 Ekim'de açılacak Meclis'in ele alacağı ilk gündem maddelerinden biri olacak. 

Etiketler: AK PartiEkonomik DüzenlemelerYouTube