Kategoriler
DÜNYA

Biden-Putin görüşmesi sona erdi

Son Güncelleme:

Kaynak: TRT Haber, AA

[Fotoğraf: AP]

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesi sona erdi. Cenevre'deki zirve 4 saat sürdü. Putin, "Biden ile paylaştığımız ortak bir şey olmadı" dedi.

Cenevre'de, Kasım 1985'te dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ile eski SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov arasında yapılan tarihi zirveden 36 yıl sonra, ABD-Rusya zirvesi heyecanı yaşandı.

İki lider zirvenin yapılacağı Leman Gölü (Cenevre Gölü) kıyısındaki Parc de La Grange villasına TSİ 13.25 sularında geldi.

İsviçre'nin Cenevre kentindeki  zirve 4 saat sürdü.

"Görüşmeler oldukça yapıcı geçti"

Rusya Devlet Başkanı Putin, Cenevre'deki zirvenin ardından açıklama yaptı.

Putin, ABD Başkanı Biden ile görüşmelerinin "oldukça yapıcı" geçtiğini söyledi.

[Fotoğraf: Reuters]

"Siber saldırılarla ilgili yanıt alamadık"

Toplantının ardından konuşan Putin, Washington'ı suçladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Biden ile siber güvenlik alanında istişarelerin başlatılması konusunda anlaştıklarının ve bunun çok önemli olduğunun altını çizdi.

Putin, siber saldırılarının Rus topraklarından değil, Amerikan, Kanada ve İngiltere topraklarından yapıldığını savundu. Putin, Beyaz Saray'a siber saldırılarla ilgili sundukları kanıtlarla ilgili bir yanıt alamadıklarını söyledi.

"Büyükelçiler yerine dönecek"

Putin, ABD vatandaşı mahkumların iadesi konusunda bazı tavizler verilebileceğini  açıkladı.

Putin, "Biden ile ABD ve Rus diplomatların geri dünüşü konusunda anlaştık. Büyükelçiler görev yerlerine geri dönecek" dedi ve açıklamalarına şunları ekledi:

"Dışişleri bakanlıkları düzeyinde istişareler başlayacak. Hem ABD'nin hem Rusya'nın nükleer stabilite konusunda sorumlulukları var. Her ki taraf  Yeni Start Anlaşması'nın genişletişmesi konusunu görüşmeye başlayacak."

[Fotoğraf: Reuters]

"Katil" nitelemesi

Putin, Biden'ın "katil" benzetmesine ilişkin, "Benim için kullandığı "katil" sözünü izah etti. Açıklaması beni tatmin etti" dedi.

Putin, "Rusya ve ABD olarak kırmızı çizgilerimizi konuştuk, Biden ile paylaştığımız ortak bir şey olmadı." dedi.

"Ukrayna tarafı buna hazır ise bu yoldan gideceğiz"

Ukrayna'nın doğusundaki meseleyi de Biden ile görüştüklerini dile getiren Putin, söz konusu meselenin Minsk anlaşmaları çerçevesinde çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, "Minsk anlaşmalarının uygulanmasını teşvik etmek zorunluluğumuzdur. Eğer Ukrayna tarafı buna hazır ise bu yoldan gideceğiz." dedi.

Biden'a Tolstoy'dan örnek ile mesaj

Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesi sonrası ikili ilişkiler konusundaki beklentilerle ilgili Rus yazar Lev Tolstoy'un sözlerinden örnek vererek, "Hayatta, mutluluk yok, sadece hayatının kıvılcımları var. Bunlara değer verin. Bana göre bu durumda aile güveni olamaz, ancak kıvılcımlar uçup geçti." ifadelerini kullandı.

Biden'ın açıklamaları

ABD Başkanı Joe Biden ise zirvenin ardından açıklamalarda bulundu. Biden, 4 saatlik görüşmenin iyi ve pozitif geçtiğini söyledi.

Biden, "Putin ve ben ortak sorumluluklar paylaşıyoruz. İlişkiler istikrarlı ve tatmin edilebilir olmalı. Putin'e, 'neyi, neden söylediğimi, neden yaptığımı söyledim' " dedi.

İnsan hakları konusu

Joe Biden, Rusya Lideri Putin'e insan hakları konusundaki endişelerini dile getirdiğini ve dile getirmeye devam edeceğini söyledi. 

ABD'nin çıkarlarına aykırı durumlarda cevap vereceklerini ilettiğini söyleyen Biden, insan haklarının her zaman masada olacağını ve Putin'e iş birliği yapmaları gereken ortak çıkarlarının olduğunu söylediğinin altını çizdi.

Gündemde Suriye de vardı

ABD-Rusya ilişklilerinın öngörülebilir olması gerektiğini vurgulayan Biden, "Sorumlu ülkeler suçlulara karşı harekete geçmeli, prensip başka şey, pratik başka." dedi.

Joe Biden, "Suriye'de insanlar açlıktan öldüğünü, onlara yiyecek sağlamamamız gerektiğini gündeme getirdim" açıklamasını yaptı.

Stratejik istikrar diyalog mekanizması

ABD Başkanı Joe Biden, "Putin'e, önemli altyapıların, limitlerin dışında olması gerektiğini söyledim ve silah kontrolü konusundaki yeni adımlar detaylıca ele aldık" dedi.

ABD Başkanı Biden, Putin ile yeni ve karmaşık silahların yayılmasını önlemek için bir stratejik istikrar diyalog mekanizması kurma konusunda mutabık kaldıklarını söyledi. 

Belarus ve İran

Belarus konusunda söylediklerinin onaylanmadığının altını çizen Biden, İran'ın nükleer silah sahibi olmaması konusunda hemfikir olduklarını açıkladı.

[Fotoğraf: AP]

"Arktik bölgenin serbest olması" konusu

Biden,"Putin'e benim ajandamın Rusya'ya ya da başka bir ülkeye karşı olmadığını, bunun Amerikan halkı için olduğunu söyledim" vurgusunu yaptı.

ABD'nin, Rusya'nın egemenliği konusunda kararlı olduğu açıklanırken, Arktik bölgenin (Kuzey Kutbu) serbest bölge olması konusunun konuşulduğu belirtildi.

Zirvede, Afganistan'ın terörizmden arınması konusu da görüşüldü.

"Aramızdaki anlaşmazlıklar devam ediyor"

Joe Biden, "ABD, çıkarlarımızın ve ortaklarımızın çıkarlarına karşı adımlara karşı cevap verecektir" dedi.

ABD Başkanı Biden, Rusya lideri Putin'in şu anda son istediği şeyin soğuk savaş olduğunu belirtti.

Biden, "Rusya ile nasıl anlaşmamız konusunda bir temel oluşturduk. Ancak aramızdaki anlaşmazlıklar devam ediyor" açıklamasını yaptı.

"Navalny ölürse, sonuçları Rusya'ya yıkıcı olur"

Rusya'nın davranışlarının küresel duruşuna zarar verdiğini vurgulayan Biden, "Navalny öldüğü takdirde bunun sonuçlarının Rusya için yıkıcı olacağını söyledim" dedi.

"Putin ABD'li yatırımcıların Rusya'ya yatırım yapmasını istiyorsa, tutuklu Amerikalıları bırakmalı" diyen Biden, Rusya'nın, uluslararası hukuka uyduğu sürece onlarla iş birliği yapmalarında sakınca olmadığını açıkladı.

Etiketler: Joe BidenSon DakikaVladimir Putin