DSİ 26. Bölge Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, yapımı tamamlandığında 275 metre yüksekliğiyle Türkiye`nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek kemer barajı olacak Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali`nin (HES) temeli, 26 Şubat 2013`te atıldı.
Yusufeli Barajı ve HES`in göl alanı içerisinde kalacak Yusufeli ilçe merkezinin taşınacağı yerleşim yeri altyapı çalışmalarına da Temmuz 2015`te başlandı.
Mevcut ilçenin hemen üst kısmındaki Yansıtıcılar-Sakut mevkisinde üç ayrı bölgede başlayan Yusufeli yeni yerleşim yeri altyapı çalışmalarında 24 milyon metreküp kazı, 11 milyon metreküp dolgu yapılarak 153 hektar alan elde edildi.
Yeni ilçe merkezinin kurulacağı alanda altyapı için kazı ve dolgu çalışmaları tamamlanırken atık su, yağmur suyu, elektrik hatları, destekleme, yol, kaldırım, çevre düzenlemesi, toprak taşınması, sulama sistemi, dere ıslahı gibi sanat yapılarının inşasında da yüzde 90 seviyesine ulaşıldı.
Öte yandan ilçe merkezi ile birlikte su altında kalacak Yeniköy, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Meşecik, Çevreli, Tekkale ve İşhan köylerinin yeni köy yerleşim yerinin altyapı çalışmaları da sürüyor.
Üstyapıda çalışmalar 10 etapta devam ediyor
Üstyapıda çalışmalar 10 etapta devam ediyor
TOKİ tarafından yapılmakta olan Yusufeli ilçesi yeniden yerleşim üstyapı çalışmaları da 3 ayrı bölgede 10 etap halinde yürütülüyor.
Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, 2015`te başlayan Yusufeli ilçesi yeni yerleşim çalışmalarında adım adım sona gelindiğini söyledi.
Her vatandaşın eşyası evinden alınacak, yeni evine yerleştirilecek
"Her vatandaşın eşyası evinden alınacak, yeni evine yerleştirilecek"
Yapılması planlanan bütün konut ihalelerinin bittiğini belirten Aytekin, "Yıl sonu itibarıyla tüm hemşehrilerimiz inşallah yeni yerleşim yerine taşınmış olacak. Eylül ayıyla birlikte peyderpey başlayarak 1 Ocak 2022`ye kadar yeni yerleşim yerimize taşınmış olacağız." dedi.
Aytekin, yapılacak park ve rekreasyon alanları olduğunu, bunların inşaatlarının 2022`de devam edeceğini kaydederek, ağaçlandırma faaliyetlerinin de sürdürüleceğini aktardı.
Taşınma maliyetlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca karşılanacağını ifade eden Aytekin, şöyle konuştu: "Her vatandaşın eşyası evinden alınacak, yeni evine yerleştirilecek. Bu pratik olacağından işimizi kolaylaştıracak. Şunu unutmamalıyız ki bir ilçe sadece evleri taşımak değil. Burada 100 yıldır devam eden bir hayat ve o hayatın kalıntıları var. İnsanların bahçeleri var, meyvelikleri var. Bu ağaçları taşımak isteyecekler. Tüm bunları hesap ettiğimizde taşınma için 4-5 aylık bir sürecin gerektiğini düşünüyorum. Eylül ayında başlayacak taşınma süreciyle biz ocak ayına kadar yeni ilçeye geçmiş oluruz."
Aytekin, hak sahiplerinin çekilecek kura sonrası yeni evlerine yerleşeceğini de belirterek, "Kura çekildikten sonra becayiş sürecinin olmasını öngörüyoruz. İnsanlar kuralarını birbirleriyle değiştirsinler. Komşularını, akrabalarını, oturacakları bölgeyi seçsinler. Bu süreci çok iyi yönetmeliyiz." dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz