Geçen yıl tüm dünyada etkili olan salgın nedeniyle ara verilen derslerin ardından uzaktan öğretime başladıklarını söyleyen Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Başkanı Şeref Ateş, çevrim içi eğitim çalışmalarını anlattı.
Ateş, "İlk olarak İtalya`da uzaktan Türkçe öğretmek için ilana çıktığımızda 400 başvuru gelince hızlı bir şekilde altyapımızı geliştirdik ve bu stüdyoları yaptık" dedi.
Derslerin yanında yardımcı eğitim videolarını da bu dönemde çekmeye başladıklarını belirten Ateş, şöyle konuştu: "Şu anda haftada 60 bin kişiye, 6 saat birebir ders veriyoruz. Bu dersler dünyanın her yerinde yapılıyor. Sadece Latin Amerika`da 5 bin kişiye ulaşıyoruz. Kazakistan`da geçen hafta yaptığımız ilana 8 bin kişi başvurdu."
Şeref Ateş, YouTube için sanal stüdyoda üretilen içeriklere ilişkin, "Sadece telaffuzu değil tüm kuralları içeren malzemeler üretiyoruz ve tüm bu hizmet tüm dünyaya açık. Türkçe son bir yılda yabancı dil olarak öğrenilen diller arasında ilk 5`e yükseldi. Burada amatör olarak başladığımız içeriklerimiz yüz binlerce insana ulaşıyor"dedi.
Öğretmenler tiyatrocu gibi hazırlanıyor
Öğretmenler tiyatrocu gibi hazırlanıyor
YEE`nin Sıhhiye`deki Dijital Kültür Merkezi`nde kurulan sanal stüdyoda eğitmenler başlangıç seviyesinde Türkçe eğitimi için içerik üretiyor.
Stüdyoda dijital görseller ve konuya uygun arka plan kullanan eğitmenler, bazı konuları ise bir tiyatrocu gibi rol yaparak anlatıyor.
Öğretmenler bu eğitimler için diyalogları da kendileri yazıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz