İtfaiye Teşkilatınca yapılan açıklamada, Vilia`da ormanlık alanda dün öğleden sonra çıkan ve gece boyu devam ederek rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılan yangına karadan ve havadan müdahale edildiği, Panorama, Thea, Paleohori, Paleokundura ve Agia Sotira yerleşim birimleri ve bir huzurevinin boşaltıldığı belirtildi.
Yaklaşık 10 kilometrelik alana yayılan yangına aralarında Rus Beriev-200 tipi uçağın yer aldığı 5 yangın söndürme uçağı, 6 helikopter, 330 itfaiye personeli ve 115 araç ile müdahale edildiği aktarıldı.
Yangın söndürme çalışmalarına Avrupa Sivil Koruma Mekanizması ekiplerinin yanı sıra orduya ait piyade birlikleri, polis teşkilatı, yerel yönetimlere ait iş makineleri ve gönüllü vatandaşlar katılıyor.
Dün Atina’nın güneyinde yer alan Keratea bölgesinde çıkan yangının kontrol altına alındığının ve yeniden alevlenme olasılığına karşılık itfaiye ekiplerinin teyakkuz halinde olduğunun altı çizildi.
Attika’daki Parnithas ile Eğriboz Adası`nın kuzeyinde ve Mora Yarımadası’nda günler sonrasında kontrol altına alınan yangınlarla ilgili soğutma çalışmaları sürüyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz