Protestocular düşük ücret aldıklarını, fazla çalıştıklarını ve yetersiz personel sayısına sahip olduklarını söylediler. Hükümete daha fazla kişiyi işe alma çağrısında bulundular.
Ayrıca hükümetin sağlık çalışanlarını tehlikeli meslekler listesine dahil etmesini isteyen protestocular hükümetin aşısız sağlık sektörü çalışanlarını askıya alma kararının de personel açığını artırdığını ifade ettiler.
Yunanistan, Temmuz ayında huzurevi personeli ve Eylül ayında sağlık çalışanları için aşı zorunlu hale getirdi.
Özellikle kuzey Yunanistan`daki hastaneler, günlük vakaların bu ay ortalama altı binin üzerinde yeni rekor seviyelere ulaşması ve hastanelerde yer kalmaması nedeniyle hastaları tedavi etmek için çabalıyor.
Kamu Hastane İşçileri Federasyonu Başkanı Michalis Giannakos, "Nöbetçi hastanelerdeki dolu sedye sayısı artıyor ve hastalar yoğun bakım ünitelerine yaşlarına göre öncelik sırasıyla seçiliyor, Hastaların hayatı tehlikede ve kalan personel klinikten kliniğe gerilmiş elastik bantlar gibi." dedi.
Geçen hafta yetkililer, aşısızların kafe ve restoranlara, devlet hizmetlerine ve bankalara girişlerinde negatif test yaptırmalarını gerektiren yeni önlemler açıkladı. Kamu ve özel sektör çalışanlarının da artık işyerlerine girmek için haftada iki kez test yapması gerekiyor.
Hükümet başka bir karantinadan kaçınmaya çalışıyor, ancak 11 milyonluk nüfusun yalnızca yüzde 60`ı aşılanmış durumda ve bu sebeple daha fazla kısıtlama düşünülüyor.
Yunan hükümet sözcüsü Giannis Oikonomou Pazartesi günü yaptığı açıklamada, sağlık sisteminin yoğun baskı altında olduğunu ve yoğun bakım ünitelerinde tedavi edilen her on kişiden yalnızca birinin koronavirüs aşısının tam olduğunu söyledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz