YİMER Grup Başkanı ve Göç Uzmanı Ümit Bolat, yaptığı açıklamada, merkezin 20 Ağustos 2015`te kurulduğunu belirtti.
Merkezin Türkçe, İngilizce, Rusça, Almanca, Farsça, Arapça, Peştuca olmak üzere 7 dilde hizmet verdiğini ifade eden Bolat, merkezi arayan yabancılara, ikamet, vize, uluslararası koruma, geçici koruma, insan ticareti, göçmen kaçakçılığı konularında bilgiler verildiğini aktardı.
Bugüne kadar 14 milyon çağrıyı yanıtlayan YİMER`in, danışmanlık hizmetinin yanı sıra denizlerden düzensiz göçmenlerin kurtarılmasında da aktif rol oynadığını bildiren Bolat, "Merkezimize gelen çağrıları yanıtlayarak 6 yılda 11 bin 267`si denizlerden olmak üzere toplam 13 bin 534 düzensiz göçmeni kurtardık." bilgisini paylaştı.
Kurtarma operasyonlarıyla insanlara dokunduklarını vurgulayan Bolat, denizlerdeki düzensiz göçmenlerin kurtarılmasında Sahil Güvenlik Komutanlığıyla koordinasyon halinde hareket edildiğini söyledi.
Düzensiz göçmenlerin YİMER`in 157 numaralı hattını arayarak denizde mahsur kaldıklarını belirttiğini dile getiren Bolat, ihbar alınır alınmaz konum tespitinin yapıldığını ve ilgili yerlerle iletişime geçilerek kurtarma operasyonunun başlatıldığını kaydetti.
İnsana dokunuyoruz
"İnsana dokunuyoruz"
Ümit Bolat, kurtarma operasyonlarını şöyle anlattı: "Denizlerde kurtarılmayı bekleyen düzensiz göçmenler kendileri iletişim merkezimizi arayarak durumlarını bildiriyor. Yabancı dil bilen çalışanlarımız nereden nereye gidildiğini, botta kaç kişi bulunduğunu sorguluyor, yaşlı ve çocuk sayısını öğreniyor. Anında Sahil Güvenlik Komutanlığıyla iletişime geçiliyor, konum paylaşılıyor. Operasyon bitene kadar süreci yönetiyoruz. Sahil Güvenlik Komutanlığından operasyonun tamamlandığının, göçmenlerin kurtarıldığının bildirilmesi üzerine bizler de rahat bir nefes alıyoruz. Denizin haricindeki kurtarmalar, göçmen kaçakçılığı mağduru olan düzensiz göçmenlere ilişkin yürütülüyor."
Çağrılar yanıtlandığında duygusal anlar da yaşandığını bildiren Bolat, denizlerde kurtarılmayı bekleyen kişilerin yaşadıklarına şahitlik ettiklerini belirtti.
Çocuğumu kaybettim ifadelerini duyduk
"Çocuğumu kaybettim ifadelerini duyduk"
Düzensiz göçmenlerin hayatlarına dokunduklarının altını çizen Bolat, denizden kurtarma operasyonu sırasında yaşanan bir olayı şöyle anlattı: "Denizden kurtarma operasyonlarından birinde, Arapça bir çağrıda, `Çocuğumu kaybettim` ifadelerini duyduk. O sesleri duyduğumuzda duygulandık, kurtarılmaları için de Sahil Güvenlik Komutanlığıyla beraber tüm gücümüzle çaba sarf ettik. Daha sonra annenin, çocuğunun ve botta bulunan tüm kişilerin kurtarıldığı bilgisinin paylaşılmasıyla merkezimizdeki tüm arkadaşlarımızla sevindik."
Merkezin 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet sunduğunu belirten Bolat, YİMER`de 107 kişinin görev yaptığını, personelin bir ay eğitim aldıktan simülasyon eğitimi gördüğünü, yeterli görülenlerin çağrı yanıtlamaya başladığını kaydetti.
Acil çağrılarda soğukkanlı olmanın önemine dikkati çeken Bolat, özellikle kurtarma operasyonlarına yönelik çağrılarda paniğe kapılmadan, arayan kişileri yönlendirmeye çalıştıklarını, bu konuda personele psikoloji eğitimi de verildiğini vurguladı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz