86 yaşında hayatını kaybeden eski Başbakan ve Meclis Başkanı Akbulut için ilk tören Meclis`te yapıldı.
Törene Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bakanlar, eski ve yeni milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ile Akbulut`un ailesi katıldı.
Yıldırım Akbulut, Meclis`teki törenin ardından Ahmet Hamdi Akseki Camii`nden son yolculuğuna uğurlandı.
Cenaze töreninde konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Akbulut`un, uzun devlet ve siyaset hayatında, birçok önemli ve en üst düzeyde görevler ifa ettiğini, ülkeye değerli hizmetlerde bulunduğunu söyleyerek kendisine Allah`tan rahmet diledi.
Yıldırım Bey`in en büyük özelliği tevazu idi
"Yıldırım Bey`in en büyük özelliği tevazu idi"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, namazın ardından yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Yıldırım Akbulut Beyefendi`yi ebedi aleme, ahirete uğurlamak üzere cenaze namazını kılmış bulunuyoruz. Rabb`im taksiratını hasenata tebdil eylesin, cennetiyle, cemaliyle müşerref kılsın. Yıldırım Bey`in malum devletin bir çok kademelerinde değişik görevleri oldu. En son Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Konseyi`nde beraber çalıştık. Yıldırım Bey`in gerçekten en önemli, en büyük özelliği tevazu idi, mütevazıydı ve bu tevazudan hiçbir an sapmadı. Düşüncelerini, bütün tecrübelerini bizlerle İstişare Konseyi`nde de paylaştı, kendisinden gerçekten çok çok istifade ettik. Rabb`im yar, yardımcısı olsun. Ailesine sabırlar diliyorum, tüm milletimize bu noktada sabırlar temenni ediyorum."
Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve törene katılanlar, Akbulut için Fatiha okudu. Erdoğan, tören sonunda Akbulut`un ailesine başsağlığı diledi.
Yıldırım Akbulut`un naaşı, defnedilmek üzere Devlet Mezarlığı`na götürüldü.
Törene Akbulut`un ailesi ve yakınları da katıldı.
Törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı.
Törene AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da katıldı.
Törene MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay katıldı.
Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Efkan Ala, Hayati Yazıcı, AK Parti Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Mahir Ünal, eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu da katıldı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz