Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı bugün yapılacak törenle hizmete girecek. Başbakan Erdoğan’ın yapacağı açılış öncesi Pendik’te hummalı çalışmalar sürüyor.
Hızlı Tren, Ankara`dan bu sabah saat 11.20`de yola çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birçok bakan ve milletvekili de trene bindi.
Açılış için ilk tören saat 14.30`da Eskişehir Garı`nda gerçekleştirilecek. Hattın resmi açılışı ise saat 18.30`da Pendik Garı`ndaki törenle yapılacak.
İstasyonda, Başbakan Erdoğan’ın konuşma yapacağı platform ve vatandaşların izlemeleri için büyük bir alan hazırlanıyor.
Ankara-İstanbul YHT hattında ilk etapta Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik olmak üzere toplam 9 durak var.
Hatta 755 sanat yapısı inşa edildi. Köseköy-Gebze arasındaki bölüm 150 milyon Euro’luk AB hibesi ile yapıldı. Hattın 4 milyar dolar olan maliyetinin 2 milyar doları krediden oluştu.
İlk aşamada son durağın Pendik olacağı hat, Söğütlüçeşme istasyonuna kadar uzatılacak. Ankara-İstanbul YHT hattı, 2015`te Marmaray`a bağlanacak ve Halkalı`ya kadar ulaşacak.
Hatta ilk etapta 6 gidiş 6 geliş olmak üzere günlük karşılıklı 12 sefer düzenlenecek. Marmaray`a bağlandıktan sonra her 15 dakika ya da yarım saatte bir sefer gerçekleştirilecek.
Ankara ile İstanbul YHT hattının hizmete girmesiyle yolcu taşımacılığında yüzde 10 olan demiryolu payının yüzde 78`e çıkması öngörülüyor. Ankara-İstanbul YHT hattında ortalama 7,5 milyon yolcuya hizmet verilecek.
YHT`nin hizmete girmesiyle Ankara-Gebze arasındaki seyahat süresi de 2 saat 30 dakikaya inecek. Kombine taşımacılıkla diğer kentlere olan seyahat süresi de kısalacak.
Marmaray`la entegre edilecek hatla, Asya`dan Avrupa`ya kesintisiz yolcu taşımacılığı yapılabilecek.
Projeyle sadece iki kent arasındaki seyahat süresi kısalmayacak aynı zamanda ekonomiden, sosyal ve kültürel hayata kadar pek çok alana katma değer katacak.
Sabotaj olayları nedeniyle açılışı birkaç kez ertelenen Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı bugün hizmete giriyor.
Ankara-İstanbul arasını 3 buçuk saate indirecek olan YHT hattının son durağı olan Pendik’te yapılacak olan törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.
Ankara-İstanbul yüksek hızlı demiryolu sadece eski ve yeni başkentleri kısa sürede birbirine bağlamakla kalmayacak, modern İpek demiryolu güzergahında da yüksek hızlı yeni bir demiryolu koridorunu açacak.
BİLECİK GARI Bina A, B ve C Blokları olmak üzere 3 bloktan oluşuyor. Bunlardan A Blok Yolcu Hizmet ve VIP Binası, B Blok demiryolu hatlarının üzerinde yer alan ve yolcuların bekleme, bilet kontrolü işlemlerinin gerçekleştirildiği kütle ve C Blok asansör-yürüyen merdivenlerin yer aldığı alandan oluşuyor.
BOZÖYÜK GARI Bina A, B ve C blokları olmak üzere üç bloktan oluşacak.
ESKİŞEHİR GARI Yılda yaklaşık 15 milyon yolcuya hizmet verecek şekilde tasarlandı. 4 adet perona sahip olacak olan bina, 6 katlı olacak.
PAMUKOVA GARI Yıllık 54.000 yolcuya hizmet verecek olan gar, yaklaşık 1.431,24 m2 inşaat alanına sahip. İnşaat iki büyük kütleden oluşuyor.
SAPANCA GARI Yıllık 234.000 yolcuya hizmet vermesi planlanan garı yaklaşık 6.379,65 m2 inşaat alanına sahip.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz