Donut dendiğinde akla gelen ilk şey bol çikolatalı bol şekerli kızarmış bir hamur değil mi? Peki ya sushinin Chirashizushi`den Nigirizushi`ye, Oshizushi`den Inarizushi`ye kadar onlarca çeşidi zaten yok muydu? Artık her şey değişti! Donutlar da sushilerde artık bildiğiniz gibi değil- Vegan Sam tüm klişeleri yıkmaya hazırlanıyor!
Aslen Amerikalı olan donutlar bol yağda kızartılan ve bir değil, iki değil, kutunun içinde en az 6 tane bulunup, hunharca yenmesi gereken bir tatlı. Öyle her yerde de yemek makbul değil, mutlaka bu işii senelerdir yapan bir yerde yemelisiniz aslında.
Peki ne oldu da bildiğimiz donutların pabucu dama atıldı? İlk olarak Cronut`ın keşfedilmesiyle hani o Amerikan filmlerinde polislerin elinden düşmeyen "donut ve kahve" klişesi sarsıldı. Neydi Cronut denilen şey? Hamuru milföyden elde edilen donut. Yani bir bakıma donut görünümlü kruvasan diyebiliriz.
Peki ya sonra ne oldu? Bu çılgınlık cronut ile bitmedi, sushi şeklinde donut ile büyümeye devam etti.
Bu akımı ilk olarak Avustralyalı vegan ve çiğ (raw) tatlı şefi Sam, sobeautifullyraw adlı Instagram hesabından bu ilginç fikri takipçileriyle paylaştı. Sam`i takip etmek isterseniz Instagram`ına buradan ulaşabilirsiniz.
Sam Sushi donutları şu şekilde yapıyor, önce kalıbı hindistan cevizi yağı ile yağlıyor, daha sonra üzerine ılık sushi pilavı koyuyor ve çörek otu, zencefil, wasabi, kaju mayonezi, avokado gibi malzemelerle renklendiriyor.
Bu sushi-donut`ın sahibi ise Sam dışında bu modayı takip eden başka bir yaratıcı şef. Burada ise avokadolar, Sriracha soslar, susamlar, çörek otları ve acılı mayonez boy gösteriyor.
Sam`in sade sushi-donut`larının aksine içi normal sushiler gibi nori ile sarılmış sushi-donut yapanlar da var tabi.
Kısacası bu akım aldı başını gidiyor, yakın bir zamanda tüm hipsterların elinde, en lüks restoranların menülerinde ya da hazır kutularda satılırken görmeye başlayabiliriz.
Siz siz olun bir daha altın günü, doğum günü partisi gibi mutfakta havanızı atmak isteyeceğiniz bir gün düzenleyecek olursanız, aklınızın bir ucunda mutlaka bulundurun.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz